Türkiye’de hiçbir Lexus yolda kalmadı

5 litrelik motora sahip premium otomobil Lexus LC 500 Convertible Türkiye’de 4 milyon TL’ye ulaşan fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Lexus Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı, CEO Ali Haydar Bozkurt; 5 yıl önce premium segmentin önemli oyuncusu Lexus markasını Türkiye’ye getirdiklerini bu süreçte önemli bir bilinirlik elde ettiklerini söyledi.

İlk 5 yıllık süreçte rekabete hayli açık bir segmette bilinirlik açısından önemli bir yol kat ettiklerini anlatan Ali Haydar Bozkurt; Nisan 2021’de Türkiye’deki Lexus kullanıcıları arasında yaptıkları araştırma sonuçlarına göre hiçbir Lexus kullanıcısının arıza sebebiyle Lexus servislerine gitme ihtiyacı duymadığı belirterek; “Bu kolay yaşanan bir durum değildir. Lexus’u Türkiye pazarına sunarken yolda kalırsanız ve ulaşılamayacak bir yerdeyseniz helikopter dahi yollarız demiştik. 5 senedir hiç helikopter kaldırmadık. Çünkü kimse yolda kalmadı.” dedi.

Lüks segmentte müşteri beklentilerinin fazla olduğunu hesaba katarak birçok yenilik getirdiklerini belirten Bozkurt; “Amacımız satış adetlerini hep bir önceki yılın üzerine çıkarmak ve pazar payımızı artırmak. Lexus sahipleri için Geri Alım Garantisi sağlayarak önemli bir ayrıcalık yaptık. Müşterilerimiz eğer uçakla seyahat ediyorsa Lexus’larını TIR’la onlara gönderdik. Hibrit motor seçeneğine sahip olan tek premium marka olduk.” dedi.

2021 yılının ilk 6 ayında premium pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Bozkurt, şunları söyledi; “Premium Pazar ilk 6 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56 büyürken, Lexus olarak biz yüzde 105 büyüme gösterdik. Büyüme hedefi olan bir marka olduğumuz için pandemi sürecinde de stok konusunda hiçbir sorun yaşamadık. Adeta pandeminin yükselen markası olduk. Bu süreçte her zaman sahip olduğumuz bir refleksle her bir Lexus kullanıcısının tek tek hatırını sorduk, varsa ihtiyaçlarını karşılamak için adımlar attık.”

Lexus Dolmabahçe Showroom’unda gerçekleştirilen lansmanda fiyatı 3.990.000 TL olarak açıklanan LC 500 Convertible’in vergi öncesi fiyatı 1.095.000 TL.

5 litrelik V8 motorla 477 HP güç

Lexus, LC 500 Convertible ile birlikte 2017’de tanıtılan LC Coupe’nin eşsiz tasarımını üstü açılan bir modele taşıdı. Dünyanın en güzel üstü açılan otomobili hedefiyle tasarlanan LC 500 Convertible, 4770 mm uzunluğa, 1920 mm genişliğe, 1350 mm yüksekliğe ve 2870 mm aks aralığına sahip.

LC 500 Convertible, LC 500 Coupe kadar hızlı olması için tavanı açık veya kapalıyken aynı maksimum hıza ulaşmak adına rüzgar tüneli ve test pistlerinde geliştirildi. 477 HP güç ve 520 Nm tork üreten atmosferik 5.0 litre V8 motora ve 10 ileri Direct Shift otomatik şanzımana sahip olan araç; 0-100 km/s hızlanmasını 5 saniyede tamamlıyor ve maksimum 270 km/s hıza ulaşabiliyor (elektronik olarak sınırlandırılmış).

Lexus Açık Hava kontrol sistemi, tavan açık veya kapalı olduğunda sensörleriyle klimayı özel olarak ayarlıyor. Dışarıdaki hava sıcaklığıyla birlikte kabinde de vücudun alt ve üst kısımlarına özel olarak sıcaklığı değiştiriyor.

Lexus LC Convertible’ın tavanı 15 saniyede açılıp kapanabiliyor ve bu işlem 50 km/sa hıza kadar yapılabiliyor. Lexus, bu yumuşak tavanı 18 bin kere deneyerek sağlamlık testinden geçirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz