Türkiye, Jaguar’ın yatırım listesine girdi

0
391

Dünyanın çok yakından tanıdığı iki lüks markanın üretimi Türkiye'ye kayabilir mi? Eğer bu iddia doğru çıkarsa, Türkiye tüm dünyaya lüks araç ihraç eden ülkeler arasına katılır.

İngliz Birmingham Post Gazetesi'nde çıkan son habere göre Türkiye, finaldeki iki ülkeden biri.

Sendika etkisinin düşük olduğu ülkelerde ortaya çıkacak düşük maliyetlerden yararlanmak isteyen Hint patronlu İngiliz markalar yeni yatırım hedefine Türkiye’yi mi yerleştirdi? Eğer sendikaya gözdağı değilse, Türkiye'ye dünya lüks araç devleri yatırıma gelebilir.

Jaguar-Land-Rover-Turkiyeyi-yatırım-listesine-aldı

Jaguar-Land Rover Birmingham motor fabrikası

 

Jaguar-Land Rover gözünü Türkiye ve Avusturya’ya dikti. Birleşik Krallık’ta sendikalarla yaşanan ödeme problemlerinden sonra Jaguar-Land Rover, anavatanı dışında yeni bir fabrika inşa etmeyi gündemine aldığını sızdırdı.

Son yıllarda Solihull ve Castle Bromwich’te binlerce kişiye iş imkânı sunan Midlands’lı otomobil üreticisi Jaguar-Land Rover’ın daha önce yeni fabrikası için Kuzey Amerika’yı tercih edeceği konuşuluyordu. Ancak son yapılan açıklamaların ardından lüks üreticinin hedefine Kuzey Amerika’dan daha düşük maliyetlerin olduğu Türkiye ve Avusturya’yı koyduğu öğrenildi.

Jaguar-Land Rover’ın Hintli patronlarının, şirketin Mercedes, BMW ve Audi gibi Alman rakiplerinin karşısında elini güçlendirmek için, üretimin genişletilmesi konusunda istekli olduğu biliniyor.

Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, maliyetlerin oldukça yüksek ve sendikaların oldukça etkili olduğu İngiltere’deki üretim ortamına karşılık sendika etkisinin olmadığı yerlerde maliyetlerin de düşük olması şirketi Türkiye ve Avusturya’ya yakın tutuyor.

Son olarak Jaguar Land Rover adına bilgilendirme yapan bir sözcü, konumu henüz belirsiz olan yeni fabrikanın dünya standartlarına uygun olacağını belirterek, İngiltere’deki üç  fabrikaya ek üretim kapasitesi sağlayacağının altını çizdi.

Sözcü, yeni fabrikanın Jaguar Land Rover’a yeni pazarlar ve yeni müşteriler sağlayabileceğine de değindi.

Daha önce Çin ve Brezilya’daki yatırımlarıyla dikkat çeken Jaguar-Land Rover cephesinde aralık ayında bir oylama yapılmıştı.

Yapılan oylamanın ardından şirket yöneticilerinin yüzde 80'i üretimde haftalar süren belirsizliğin ardından bu durumun endüstriyel bir tehdit oluşturmaması için 2 yıllık ödeme anlaşmasının onaylanması lehine oy kullanmıştı.

2009 yılından bu yana Hindistanın Tata Grubu kanatları altına giren Jaguar Land Rover, geçtiğimiz yıl 463 bin 678 adetlik satışa imza atarak, satışlarını bir önceki yıla göre yüzde 9 artırmıştı.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here