Türk otomotiv sanayi, Meksika pazarında büyüme hedefliyor

Türk otomotiv sanayi yıllık 50 milyar dolar otomotiv ithalatı yapan Meksika’ya daha fazla ihracat yapmayı hedefliyor. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Meksika’nın tedarik sanayindeki pek çok üründe gümrük vergisiz ithalatı; bizim için ayrı bir avantaj. Ay sonunda bir hafta boyunca online etkinlik düzenleyerek, bu ülkeye olan 136 milyon dolarlık otomotiv ihracatını artırmayı planlıyoruz.” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yavaşlayan ihracatı canlandırmak için ilk online etkinliği Meksika ile 25 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirecek.  Programda, Türk otomotiv firmaları ile Meksikalı aftermarket, ithalat, tedarik sanayi, toptancı ve distribütör firmaları online ikili iş görüşmeler yapacak. Programda ayrıca Meksika otomotiv sektörü ve genel ekonomik durum hakkında webinar da yapılacak.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, şunları kaydetti; “OİB üyelerine yeni ihracat kapılarını açmak ve mevcut ihracat potansiyelimizi artırmak amacıyla temas kuracağımız Meksika; Latin Amerika’nın birinci, dünyanın 6. en büyük motorlu araç üreticisi durumunda. Meksika, güçlü pazar yapısı ile firmalarımız için önemli bir ihracat potansiyeli barındırıyor. Özellikle tedarik sanayinde hatırı sayılır oranlarda yüksek ithalat yapıyor. Aynı şekilde Meksika, tedarik sanayindeki pek çok üründe gümrük vergisiz ithalat yapıyor. Bu da tedarik sanayindeki ihracatçılarımız için ayrı bir avantaj yaratıyor.”

43 milyon dolarlık otomobil gidiyor

Yaklaşık 130 milyonluk nüfusa sahip Meksika, iç pazar büyüklüğü 1,5 milyon civarında. Geçen yıl 4 milyon motorlu araç üreten Meksika’nın toplam otomotiv ithalatı 50 milyar dolar. Tedarik sanayinin bu rakamdaki payı yaklaşık 30 milyar dolar. Türkiye’nin Meksika’ya olan 136 milyon dolar civarındaki otomotiv ihracatında tedarik endüstrisi önemli bir pay alıyor. Bu ülkeye tedarik sanayi ihracatımız 66,5 milyon dolar düzeyinde yer alırken, binek otomobillerdeki ihracatı tutarı ise 43 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz