Yeni Corolla önce Çin’de görünecek, hibriti de üretilecek

Toyota, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda hibrit Corolla gösterisi başlattı. En azından basın günlerinde bol miktarda Corolla Hibrit station (TS) ve HB modeller Toyota salonunda yerini almıştı. BUnun nedeni de yenilenen Corolla Touring Sports modelinin dünya lansmanıydı. Yaris modelinin 20. yılını ilk kez burada gösterdiği iki modelle kutlayan Toyota; yeni RAV4’ün ve yeni Camry Hybrid’in Avrupa prömiyerlerini de gerçekleştirdi.

Hemen belirtelim ailenin sadece Türkiye’de üretilen sedan üyesi yenilenmeyi bekliyor. Corolla Sedanın yenilenme hazırlıklarının son aşamada olduğu, ilk kez Çin’de gösterilerek, yola çıkacağı ileri sürüldü. Corolla Sedan’ın da Toyota hibrit felsefesine uygun olarak bir hibrit versiyonu olacak. Böylece Toyota, Türkiye’de ikinci hibrit aracını üretmeye başlamış olacak.

Peugeot, Paris Fuarı haberine göz atmak isteyebilirsin 

Bu yıl Cenevre’de beğenilere sunulan hatchback modelinin yanına katılan Touring Sports; Corolla modelinin sportif ve akıcı tasarım diliyle birlikte çok yönlü pratik çözümü ile ilgi odağı oldu. Toyota aynı fuarda Corolla hatchback modelini de görücüye çıkardı.

ALJ Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt

Avrupa’da tasarlanan ve geliştirilen Corolla, aynı zamanda markanın hibrit teknolojisine odaklandığının da altını bir kez daha çizdi. 20 yıllık hibrit deneyimi ile global alanda 12 milyon adetten daha fazla hibrit satışı gerçekleştirdi.

Paris Otomobil Fuarı Galeri’ye buradan ulaşabilirsin

10 santim uzadı

Toyota Corolla TS’te kendi kendine şarj olan 1.8 litre hibrit ve 1.2 litre 116 HP güç üreten turbo benzinli versiyon seçeneği yer alacak. 122 HP güce sahip geliştirilmiş 1.8 litre hibrit güç ünitesi; sessiz sürüşü ve kendi kendini şarj eden hibrit sistemin düşük kullanım maliyetiyle ön plana çıkıyor.

Yeni Touring Sports, yerini aldığı modelden 58 mm daha uzun. Bununla birlikte dingil mesafesi 100 mm uzayarak 2700 mm oldu ve bu sayede sınıfının en iyi arka diz mesafesini sunuyor.

Corolla’nın tamamen yeni kabini, yüksek kalitedeki malzemelerle birlikte geniş ve modern bir atmosfer sunuyor. Geniş iç hacmi ve 598 litrelik bagaj alanıyla da, pratikliği sportiflikle buluşturuyor.

Yeniden Avrupa’da

Toyota’nın lüks sedan segmentindeki efsanevi modeli Camry de, 2018 Paris Otomobil Fuarı’nın yıldızları arasındaydı. 14 yıl aradan sonra yeniden Avrupa pazarına girmeye hazırlanan Camry, kendi kendini şarj eden hibrit motoru ve çarpıcı benzersiz tasarımıyla Toyota’nın bu segmentteki konumunu güçlendirecek.

Yeni Camry Hybrid, 2.5 litrelik hibrit motoru ile, yakıt verimliliği, düşük emisyon ve daha iyi motor verimliliği sağlıyor. 218 HP güce sahip Camry Hybrid, tatmin edici performansının yanı sıra 4.2 lt/100 km’lik düşük yakıt tüketimi ve 98 g/km’lik düşük emisyon değerleriyle de farkını ortaya koyuyor.

Toyota, ilk jenerasyonunu 1994 yılında tanıttığı ve her jenerasyonda sınıfının öncüsü olan SUV modeli RAV4’ün yeni neslini de Avrupa lansmanı ile ilk kez Paris’te tanıttı. TNGA platformunu kullanan ilk SUV modeli olan RAV4, zorlu arazi şartlarının yanında bir şehir otomobili olarak dikkat çekiyor.

4600 mm uzunluğundaki yeni model, uzunluk olarak mevcut jenerasyondan farklılık gösteriyor olsa da; gövdenin ön ve arka uzantılarında yapılan eksiltmeye karşın aks mesafesinde yapılan 30 mm’lik artış ferah ve konforlu iç mekan sağlıyor. Bagaj hacmi 79 litre artırılarak 580 lt olan yeni RAV4, katlanan arka koltuklarıyla 29 inç’lik bir dağ bisikletini bagajında taşıyabilecek kadar büyük bir hacme sahip oldu. Toyota RAV4’te yer alan 222 HP güce sahip yeni hibrit 2.5 litrelik motor, daha fazla güç ve daha düşük emisyon sunuyor.

Toyota, Paris’te Y20 versiyonuyla Yaris’in 20. yaşına özel bir model tanıttı. Sadece 1998 adet üretilecek olan Yaris Y20 versiyonu, 1998’de Yaris’in lansman versiyonunda kullanılan altın rengi boya, gri tavan gibi bazı modern dokunuşlarla birlikte tanıtıldı.

Premium otomobil üreticisi Lexus, bu yılki fuarda yeni Lexus RC coupe’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. RC’nin yanı sıra tamamen yenilenen lüks sedan ES’nin Avrupa prömiyerinide yapan Lexus; Paris’te yeni crossover modeli UX’i ve limitli üretime sahip olacak süper coupeLC’ninYellow Edition versiyonunu sergiledi.

Lexus tasarım dilini bir sonraki seviyeye taşıyan LS sedan ve LC coupe’nin izlerini takip eden ES, hibrit ve benzinli motora sahip versiyonlarla satışa sunulacak. Yedinci jenerasyon ES, aynı zamanda Batı ve Orta Avrupa’da ilk kez satışa sunularak daha geniş müşteri kitlelerine ulaşacak. 2020’de yıllık 100 bin adetlik satış hedefleyen Lexus adına, ES sedan kilit modellerden biri olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz