Toyota hibrit 15 milyon müşteriye ulaştı

İki Corolla'dan biri hibrit oldu
Corolla satışlarının yarısı hibrit motorlu seçenekten oluştu.

Toyota, 1997’de Prius ile başlattığı hibrit araç satışlarında 15 milyonu aştı. Toyota bu rakamın 2.8 milyon adedini Avrupa’da gerçekleştirdi.

Böylece Japon markanın tüm Avrupa’da hibrit araç satış payı yüzde 52’ye ulaşırken; Batı Avrupa’da ise bu rakam yüzde 63’e yükseldi. 2020 ve 2021 model yılı otomobiller baz alındığında Avrupa Birliği en az karbondioksit CO2 emisyonları listesinde Toyota ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’de ise 2009 yılından bugüne toplam 23 bin 659 hibrit Toyota satışı gerçekleşti; Türkiye’de trafikte bulunan her 100 hibrit araçtan 93’ü bu markaya ait.

Toyota ilk hibrit otomobil Prius’u 1997’de üretmeye başladı

1970’li yıllarda hibrit araçları geliştirme kararı alan şirket, Kyoto Protokolü’nün imzalandığı 1997’de ilk nesil Prius’u tanıttı. Hibrit teknolojisi sayesinde, eşdeğer benzinli araçlara göre 120 milyon tondan daha fazla CO2 emisyonunun salımı engellenmiş oldu.

Dünya çapında farklı segmentlerde ve gövde tiplerinde 44 hibrit araç modeli sunan Toyota; hibrit ve elektrikli araçların geniş kitlelerce kullanılıp yaygınlaşması konusunda öncü rolde.

CO2 emisyonu salımını azaltan hibrit teknolojisi günlük sürüşün yüzde 50’sini ‘Sıfır emisyon’ sürüşle tamamlama imkanı sağlıyor. Bu da şehir merkezlerindeki hava kalitesini iyileştirme adına önemli bir imkan sunuyor.

Toyota, günümüzde 4. nesil hibrit sistemini kullanıyor.

Toyota hidrojen yakıt hücreli araçların, geleceğin elektrikli araçları arasında önemli bir bölümünü oluşturacağını tezini desteklerken; aynı zamanda farklı güç üniteleri geliştirme stratejisiyle ilerliyor.

Buna göre Toyota, pazarların altyapısına ve müşteri taleplerine göre emisyonları azaltma hedefi doğrultusunda farklı elektrikli araçlar sunmaya devam edeceğini açıklıyor.

Toyota bu vizyonla birlikte Avrupa’da 2025 yılına kadar, en az 10 adedi sıfır emisyonlu elektrikli model olacak şekilde 40 yeni veya güncellenmiş elektrikli motora sahip model sunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz