Toyota fabrikalarında üretim eylülde sert fren yapacak

Toyota-üretim

Küresel salgında Delta varyantıyla yeniden yükseliş yaşanması, çip krizi ile birleşince dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota da frene basmak zorunda kaldı. Tahminlere göre Toyota, eylül ayında tüm dünyadaki üretimini yüzde 40 oranında düşürecek. Türkiye’deki üretim tesisinde de üretime ara veren Japon dev için açıklama büyük patron Akio Toyota’dan geldi. Toyota fabrikalarında üretim eylül ayında sert fren yapacak.

Volkswagen, çip yokluğu yüzünden ekonomik elektrikli modelinde baz versiyonun üretimini kesti

Japon “Nikkei” Gazetesinin haberine göre; Toyota Eylül ayında dünya çapında planlanandan yüzde kırk daha az otomobil üretecek. Üretim molasına en büyük neden olarak uzak doğu ülkelerinde yeniden kendini gösteren pandeminin tedarik zincirlerini etkilemesi olarak gösterildi.

Toyota sözcüsü gazeteye verdiği demeçte, “Çip sıkıntısı da bir sorun, ancak korona salgını Vietnam ve Malezya gibi iki önemli ülkede çok büyük paya sahip” dedi. Ekim ve sonrasındaki üretim, bu ülkelerdeki durumun gelişimine bağlandı. Diğer üreticilerin aksine, Toyota şu ana kadar küresel çip sıkıntısından pek etkilenmemişti.

Toyota-Türkiye-tatile-çıkıyor
Toyota fabrikalarında üretim yüzde 40 düşecek

Yıl toplamında hedefler korundu

Toyota, küresel fabrikalarının tamamında Eylül ayında üretmeyi planladığı yaklaşık 900.000 otomobilden yaklaşık 500.000’e geriliyor. Bu, ABD ve Avrupa fabrikalarının pandemiden etkilendiği Mayıs 2020’den bu yana en düşük rakam. Grup, Mart 2022’nin sonuna kadar sürecek mali yıl için üretim hedefini ve kar tahminini ise değiştirmedi.

Şirketin Japonya’daki toplam 14 üretim hattı etkilendi.

Kuzey Amerika, Çin, Avrupa ve diğer bölgelerde toplam 220.000 daha az araç üretilecek. 

Türkiye fabrikası şimdilik 5 Eylüle kadar kapalı kalacak.

Toyota marka araçların bulunurluğunu etkiler mi:

Toyota-fabrikalarında-üretim-molası

Çip yokluğu nedeniyle hemen hemen tüm markalar siparişleri karşılamakta zorlanıyor. Türkiye’de ağustos ayında yapılan ÖTV matrah düzenlemesi ile avantajlı araç almak isteyenler bayilerde istedikleri araçları bulamıyor. Bu enedenle ikinci eldeki fiyatlar da genelde düşmedi. Eylül ayında Toyota’nın üretime ara vermesi, Türkiye’yi etkileyebilir. Özellile Türkiye’de Corolla Sedan ve C-HR satan Japon marka, bu araçları Adapazarı fabrikasından tedarik ediyor. Fabrika 5 Eylül tarihine kadar kapalı. Çip tedariki ile üretim yeniden başlarsa, iç pazarda sıkıntı yaşanmaz. BU yıl Türkiye’nin en çok satan ikinci otomobil ünvanına sahip Corolla Sedan bu ünvanını yıl sonuna adar koruyabilecek mi, 5 Eylül tarihinden sonraki performansa bakılacak.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz