TOGG yerli otomobil fabrikası temeli ne zaman atılıyor

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, yerli otomobil üretimi için Bursa Gemlik’te tahsis edilen arazide inşaata başlamaya hazırlanıyor. İnşaat başlama tarihinin 18 Temmuz 2020 Cumartesi olması bekleniyor. 2022 yılında tamamen elektrikli SUV ve sonrasında sedan model üretimini gerçekleştirmesi beklenen fabrika inşaatının 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

TOGG Yönetim Kurulu

Yatırım teşvik belgesi alınan, AB ve Çin’de patent başvurusu tamamlanan Türkiye’nin Otomobili için; Haziran ayı başında Çevre Etki Değerlendirme ÇED raporunu olumlu olarak alındı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na (TOGG) ait olacak Bursa Gemlik Gençali Mahallesi’ndeki askeri alanda yapılacak fabrikanın inşaatında 2 bin kişi çalışacak. İşletme aşamasında 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin çalıştırılması öngörülüyor.

Projenin toplam bedeli 22 milyar lira. Proje alanı 49 yıllığına TOGG’a tahsis edilirken arazi hazırlık ve inşaat aşamasında 50 adet kamyon; 10 adet kule vinç, beş adet mobil vinç, beş adet ekskavatör, beş adet kazık makinesi, 20 adet mikser, üç adet beton pompası ve beş adet jet grout makinesi kullanılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz