190 bin TL’ye Jeep Renegade satacak, hibrid 4xe getirecek

Dünyada FCA, Türkiye’de TOFAŞ kanatları altındaki Jeep, Türkiye planlarını büyüttüğünü açıkladı. Jeep Alfa Romeo Marka Direktörü Özgür Süslü, Zoom üzerinden yaptığı basın toplantısında 2020 yılını 4.500 adetlik satışla kapatmayı planladıklarını, 2022 yılında ise 10 bin adetin üzerinde Jeep satışına imza atacaklarını iddia etti.

Süslü, Türkiye’de bu yıl 55 bin adetlerde beklenen lüks otomobil satışlarının ise 45 bin adetlerde kalacağını öne sürdü. Alfa Romeo Jeep Türkiye Direktörüne göre Jeep markası bu yıl Türkiye’deki 4.300 adetlik tarihi rekorunu geride bırakacak; 4500 adetlik satışa ulaşacak. Büyük sürprizlerden biri 190 bin TL’ye Jeep Renegade satışı olacak.

Jeep Türkiye’de 5 bin satabilir mi?

Ünlü Amerikan markası Jeep Türkiye’de en çok satan markalar arasına girebilir mi? Jeep 60 bin adete hangi modelleri piyasaya çıkararak, ulaşacak? Bu ve benzeri sorular akla gelirken, bunları marka direktörüne sorduk.

Öncelikle bu yıl 189.900 TL’de satışa çıkaracağını şimdiden açıkladığı yeni Jeep Renegade modelinin temmuz 2020 itibariyle daha da öne çıkması beklenebilir.

1.0 turbo motorlu Jeep Renegade ne zaman geliyor

Jeep Alfa Romeo Marka Direktörü Özgür Süslü.

Peki 190 bin TL’lik Jeep Renegade 1.0 AT nasıl bir SUV? B segmentinin üzerinde, C segmentinin ise biraz altında; yani B + sınıfında yer alan Jeep Renegade halen 1.3 lt benzinli motorla kombine otomatik vites seçeneğiyle Türkiye’de tercih edilen modeller arasında. Kısa süre içinde, üç silindirli 1.0 lt benzinli motorla kombine 6 ileri manuel şanzımanlı baz versiyon eklenecek.

190 bin liraya fiyatlanan bu versiyon Jeep Renegade için baz model olacak. Hızla artan SUV satışlarında tüm modelleri SUV olan Jeep, böylece alt segmentlerden de müşteri toplamaya başlayacak.

Jeep Renegade 2020 yılı ilk 5 ayında 922 adet sattı. Özgür Süslü, Renegade’in en hesaplı versiyonu için şu bilgileri verdi:

1.0 litre hacminde turbo beslemeli yeni nesil Firefly motor ile Renegade, 5.4 litre tüketim değeriyle tasarruflu bir seçenek olacak. Ayrıca, 189 bin 900 TL’lik  rekabetçi başlangıç fiyatıyla Jeep ürün gamında en ulaşılabilir model olarak yerini alacak”.

Yeni Jeep Compass için biri hibrit üç yeni motor 

Jeep için ekonomik Renegade çözümünden başka diğer bir önemli yenilik ise yeni Jeep Compass olacak. Kompakt SUV’lar pazarın yüzde 20’sini oluşturuyor. Bu pazarın sadece yüzde 6’sı 4×4 modellerden oluşurken; Compass bugüne kadar 4×4 seçeneği ile pazarın belirli kısmındaki müşteriye hitap ediyordu.

Pazarın 4×4 kısmında, yüzde 16 pazar payına sahip olmasına rağmen; 4×2 seçeneğinin yokluğu onu eksik bırakıyordu. Yenilenen ve üretimi Avrupa’ya taşınan Compass, çok daha iddialı bir şekilde Türkiye’ye geliyor. Yeni 1.3 Firefly motorlu benzinli otomatik seçeneği ve 1.6 dizel motor seçeneğiyle bu sınıfta iddiasını oldukça artıracak.

Bu yıl Türkiye’ye gelecek bir diğer önemli yenilik de, Compass Hibrit 4xe Plug-in olacak. 1.3 litre hacminde yeni nesil turbo Firefly motorun Plug-in Hibrit teknolojisi ile donatıldığı bu model, Eylül veya Ekim aylarında satışa çıkacak. Yeni Jeep Compass Hibrit  kablolu olarak prizden şarj edilebilecek.

Türkiye’de bu yıl ilk 5 ayda 250 adet Compass satıldı. Yılın toplamında 1.500 adet satış hedefi bulunuyor.

ABD’den gelen milyonluk 10 Wrangler için 5 talip çıktı

Milyonluk Wrangler modelinden ilk partide 10 adet getirildiğini belirten Süslü, “5 adeti hemen sahibini buldu. Temmuz ayında ilginin daha da artacağını düşünüyoruz” bilgisini verdi.

Sadece SUV satarak, 4. premium marka olacak

Özgür Süslü, yaşanan pandeminin de etkisiyle yeni bir dönemen başladığına vurgu yaparak, 2022 yılına uzanan 2,5 yıllık planlarını dile getirdi:

İçerisinde bulunduğumuz dönemde, doğanın önemini bir kez daha anladık. İnsanların pandemi nedeniyle evlerine çekilmesiyle, doğa geri döndü. Biz de, Jeep markası olarak doğayı ve macerayı sahiplenen bir markayız. Bundan sonra da, arazi yeteneklerimizden vazgeçmeden çevreye olan etkimizi minimize edeceğimiz modelleri yavaş yavaş tüketicilerle buluşturacağız. 4xe de bunun ilk halkası olacak.

2022’de 40 milyon SUV satılacak

Süslü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son yıllarda dünyada SUV rüzgarı esiyor. 2018’de dünyada 32 milyon SUV satılırken; bu rakamın 2022 yılında 40 milyona yaklaşmasını bekliyoruz. Jeep’in gelecek vizyonu, dünyada satılan her 5 SUV’dan birinin Jeep olması.

Türkiye’ye baktığımızda ise 2018 yılında 100 bin adet civarında SUV satılırken; bu rakamın 2022 yılına kadar 250 bin ila 300 bin bandına büyümesini bekliyoruz.

2022 hedefimiz, her 15 SUV’dan birini satarak 10 bin adede ulaşmak. Bunu yaptığımızda, Türkiye pazarında 10 bin barajını aşan nadir SUV markalarından biri olacağız. Sadece SUV satarak Türkiye’de premium pazarda ilk 3 oyuncu arasına girmek istiyoruz” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz