Ticari araçlar için İstanbul’a 100 milyon TL lojistik yatırımı

Dünya genelinde ticari araçlara yönelik güvenlik ve verimlilik teknolojileri geliştiren en büyük kuruluş olan WABCO; İstanbul için 100 milyon TL yatırım ile lojistik ve dağıtım merkezi açtı. Türkiye’de 20’yi aşkın tedarikçiden yılda 330 milyon TL’lik satın alma yapan WABCO; yeni yatırımın da verdiği güçle 4 yıl içinde işbirliği yaptığı yerli tedarikçi sayısını 32’ye; yıllık satın almasını da 720 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Jacques Esculier, Arda Ermut

Yeni yatırım nedeniyle gerçekleştirilen toplantıya Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier; WABCO Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz ve WABCO Türkiye temsilcisi İntermobil Genel Müdürü Rıfat Perahya katıldı. Türkiye’nin WABCO için çok önemli bir ülke olduğunu söyleyen Esculier, “Lojistik ve dağıtım merkezi yatırımımız ilk etapta Türkiye’deki müşterilerimizle yakın gelecekte ise tedarikçilerimizle iş hacmimizi artıracak. Gelecekte sadece Türkiye’de değil, bölgede planladığımız yatırımlar için de ana üs görevi üstlenecek” diye konuştu

Ağır ticari araçların güvenliğini, verimliliğini ve bağlanabilirliğine yönelik teknolojiler geliştiren WABCO; Türkiye’de 1982 yılında, İntermobil ile başladığı operasyonlarına, doğrudan yatırım ile devam ediyor.

330 milyon TL satın alma

Halihazırda alanında ürünleriyle Türkiye treyler ve otobüs endüstrisinde yüzde 85, kamyon endüstrisinde de; yüzde 65 pazar payına sahip olan Belçika merkezli marka, 2011 yılında kurulan WABCO satın alma ofisi aracılığıyla; Türkiye’deki 20’yi aşkın yerel tedarikçiden 2018 yılında 330 milyon TL’lik satın alma gerçekleştirdi.

Ağustos 2018’de 100 milyon TL’lik bir yatırım ile hayata geçen yeni lojistik ve dağıtım merkezi; ağır ticari araç üreticilerinin WABCO’nun ürünlerine daha hızlı ulaşmasını, lojistik ve stok maliyetlerini azaltarak verimliliklerine katkı sağlamayı amaçlıyor.

WABCO’nun 36 yılı aşkın süredir Türkiye’deki tek temsilciği ve stratejik çözüm ortaklığını yürüten; İntermobil’in tedarik zinciri yönetimini üstlendiği lojistik ve dağıtım merkezi, 2000 metrekarelik bir alanda faaliyet gösterecek. 85 milyon TL’lik stok ürünü barındıracak olan merkezde, 20 kişi istihdam edilecek. WABCO, yeni lojistik merkezi ve Türkiye’deki genişleme stratejisi kapsamında; 2022 yılında tedarikçi sayısını 32’ye, satın almayı da 720 milyon TL’ye çıkarmayı amaçlıyor.

Cari açığa pozitif katkı

Wabco yöneticilerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, “Wabco’nun bu yatırımı Türkiye ekonomisi ve yatırım ortamımıza duyduğu güveni gösteriyor. Wabco yaklaşık 40 yıldır Türkiye’de. 2011 yılında ofis açarak başladıkları Türkiye’deki faaliyetlerine lojistik merkezini de ekleyerek önemli bir adım daha attılar. Bu lojistik merkezi daha sonra yapacakları yatırımın habercisi oldu. Wabco’nun gelecek dönemde yapacağı yatırım ekonomimiz için problem olan cari açık ve katma değerli üretim gibi konularda sektöre ve ülke ekonomisine ciddi katkı yapacaktır” dedi.

Konuşmasına Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve trafikte yer alan ağır ticari araçların güvenliğine; bir nebze olsun katkıda bulunmanın kendileri için onur kaynağı olduğunu söyleyen WABCO Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jacques Esculier; lojistik ve dağıtım merkezinin Türkiye’deki yatırımları için bir mihenk taşı olduğunu belirtti. Esculier “Lojistik ve dağıtım merkezi yatırımımız ilk etapta Türkiye’deki müşterilerimizle yakın gelecekte ise tedarikçilerimizle iş hacmimizi artıracak. Gelecekte sadece Türkiye’de değil, bölgede planladığımız yatırımlar için de ana üs görevi üstlenecek” diye konuştu. Jacques Esculier, Türkiye’de yatırım için köklerini derinleştireceklerini, Türkiye’nin WABCO’nun üretim ve ARGE merkezi yatırımı için en büyük adayı olduğunu belirtti.

Tedarikçilere ek istihdam sağladık

WABCO Türkiye Genel Müdürü Kazım Eryılmaz “ WABCO Türkiye yapılanmasını oluşturduğumuz 2011 yılından bu yana, Avrupa’dan, Asya’ya ve Amerika’ya yayılan üretim ağımızda; Türkiye’deki 20 tedarikçimizden dökümden, kauçuğa, otomat parçalardan, rulmanlara, yaylara ve sac parçalara kadar 330 milyon TL’lik ürün temin eder hale geldik. Son 8 yıldır geliştirdiğimiz tedarikçilerimiz sayesinde, ülkemizin sadece otomotiv yan sanayisi ihracatına katkı sağlamakla kalmayıp; artan satın alma hacmimizle tedarikçilerimizi ek çalışan istihdamı konusunda cesaretlendirdik” diye konuştu.

WABCO Türkiye temsilcisi ve çözüm ortağı İntermobil’in Genel Müdürü Rıfat Perahya ise; WABCO’nun Türkiye’de yatırım yapması için uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini; bu yatırımın sadece kurum için değil, Türkiye ağır ticari araç sektörü için de çok önemli olduğunu söyledi. Perahya, “36 yılı aşkın süredir işbirliği yaptığımız bir dünya devinin ülkemizde yatırım yapması, bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Ülkemiz ağır ticari araç sektörü sadece üretim değil, aynı zamanda AR-GE ve know-how’ıyla artık tüm dünyaya yeteneğini kanıtlamış bir ülke. Bu tür yatırımlar bu konumunu daha da güçlendiriyor. Bu ülkenin bir şirketi olarak, temsilciğini yaptığımız diğer markaların da ülkemize yatırım yapmaları için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz