Tesla, yeni modelin anonsunu neden öne çekti?

Tesla’nın elektrikli crossover aracı Model Y için geri sayım devam ediyor. Daha önce bu model için 2020 yılını işaret eden Elon Musk, şimdi Twitter hesabından 15 Mart 2019 tarihini dile getirdi. Tesla’nın CEO’su da 15 Mart’ın ciddiye alınması gereken bir tarih olduğunu Y Modelinin 2018’in sonu ile 2019’un ortası arasında ortaya çıkabileceğini kaydetti. Peki neden lansman tarihi bu kadar erken ilan ediliyor? Bir süredir itibar ve para kaybı yaşayan ve yatırımcıları sabırsızlanan Tesla böylece toparlanma süreçlerini hızlandırmak mı istiyor?

Taksiciler Vito peşine düşünce, Uberciler Ford Custom ile kamufle olmaya başladı

 

Bu lansman tarihinin Kaliforniya’da ve Çin’de yapılması planlanan üretim programında bir değişikliğe yol açmayacağı belirtiliyor. Daha önceki açıklamalarda üretim planlaması 2019 yılı Kasım ayına göre yapıldı. Tesla’nın 4. modeli olacak elektrikli crossover Model Y, Model 3 ile aynı platformdan üretilecek. Model Y yeniden geliştirme maliyetlerini azaltmak için , Model 3 parçalarının bir kısmını kullanacak. Sadece 100 metre elektrik kablosu kullanılacak  yeni bir elektrik mimarisi geliştiriliyor. Bu rakam Model 3’te bin 500 metre idi.

Tesla Model 3

Üretiminde Model 3 platformu kullanılacak

Henüz tasarımı tamamlanmamış olan Model Y için üretim hattında önceki modellere kıyasla daha fazla robot görev alacağı biliniyor. Elon Musk daha önce Model Y için “Üretim devrimi olacağını düşünüyorum. Ancak üretime başlamak için en erken tarih olarak 2020 diyebilirim” ifadelerini kullanmışken şimdi model anons tarihinin üretimden bir hayli öncesine alınması dikkate değer bir konu. Elektrikli otomobil konusunda öncü role soyunan bağımsız teknoloji şirketi Tesla, Mart ayında 123 bin adet aracı korozyon sorunu nedeniyle geri çağırmış 60 milyon doların üzerinde zarar ortaya çıkmıştı.

3 ayda dünyada 27,5 bin Tesla satıldı

Diğer yandan yılın ilk 3 ayında 27 bin 500 civarında satış gerçekleştiren Tesla Model 3’te beklediği başarıyı yakalayabilmiş değil. Markanın en yeni modeli olmasına rağmen satışlarda üçüncü sırada kalmaya devam ediyor. Model 3’te maliyetleri de etkileyen sorunlar yaşayan ve bu sorunların bir kısmını bizzat kendisi çözmeye çalışan Musk, aynı hataları Model Y’de tekrarlamak istemediğini belirtiyor.

Model Y üretiminin anonsunun öne çekilme nedenlerinden biri yatırımcıların artan zarara karşı sabırsızlığı olabilir. Zira Tesla hızlı bir şekilde “Master Plan” olarak mevcut ürün yelpazesinin genişlemesini hedefliyor. İkinci nesil Roadster, tamamen elektrikli bir pikap ve tam boyutlu kamyon Model Y’den sonra tola çıkacak araçlar olacak.

Ancak Model 3’ün ardından Model Y, firmanın gerçek hacimli araç üreticisi haline gelmesi yolunda önemli bir adım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz