Elektrikli araç pazarında yeni marka Çinli Zeekr ne yapacak

tesla rakibi zeekr

100 yıllık otomotiv devleriyle kıyasladığımızda oldukça genç olan otomotiv şirketi Tesla, otomotiv dünyasında dikkat çeken yenilikler yapmaya devam ediyor. Durum böyle olunca rekabetteki payını artırmak isteyen oyuncular da çoğalıyor. Son olarak Volvo’nun da sahibi olan Çinli otomobil devi Geely, Tesla’nın lüks elektrikli pazardaki rahatını kaçırmak adına yeni markası Zeekr için beklenen duyuruyu yaptı.

Elektrikli Mercedes eCitan ortaya çıktı

Çinli Zeekr, Tesla rakibi olacak

Geely’nin yeni bir marka üzerinde çalışmalar yaptığına dair dedikodular bir süredir otomotiv basınında yer buluyordu. Şimdi ise bu dedikodular doğrulanmış oldu. Geely’nin yeni SEA platformunda yükselecek modellerle karşımıza çıkacak olan Zeekr markası, ilk teslimatlarını bu yılın sonlarında Çin’de yapmaya başlayacak.

geely fabrikası

Autocar’ın haberine göre, Tesla rakibi Zeekr, Çin’de ise Ji Ke ismiyle anılacak. Küresel talebe hizmet etmeyi hedefleyen marka, önümüzdeki 5 yıl boyunca her yıl bir elektrikli aracını karşımıza çıkaracak.

İlk olarak Çin pazarına odaklanan şirket, ilerleyen dönemlerde de ihracat fırsatlarını keşfetmek için harekete geçecek. Bu aynı zamanda Geely’nin küresel pazarda genişlemeyi amaçlayan büyüme stratejisinin de bir parçası.

Zeekr’in odaklandığı bir diğer nokta ise bir elektrikli araç ekosistemi oluşturmak olacak. Bu aşamada satış ve servis konusunda da yenilikler duyurulacak.

Yeni markanın duyurusunun yapıldığı etkinliğin ana konusu ise aslında Geely’nin 2020 verileriydi. Geely, yıl boyunca anavatanı Çin’de 1,3 milyon adet otomobil satarak, pazarın, üst üste dördüncü kez en çok satan markası oldu. Şirket, Çin dışında ise yaklaşık 73 bin adetlik bir satış gerçekleştirdi ve satışlarını yüzde 25 oranında artırmayı başardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz