Tesla modelleri yenileniyor; uzun menzilli bataryalar yolda

Tesla CEO’su Elon Musk, yeni geliştirilen uzun menzilli bataryaları mevcut modelleri güncelleyerek kullanacağını açıkladı. Musk’ın açıklamalarına göre, elektrikli araçlar tek bir akü şarjı ile 700 km’ye kadar seyahat edebilecek.

Markanın en uzun menzile sahip olan modeli şu anda, WLTP döngüsüne göre 652 km’ye kadar ulaşabilen; Tesla Model S Long Range Plus. Bu oranlara göre, yeni pillerde yüzde 7,4 ile 8,2 arası artış gösteren bir güncelleme yapılmış. Ancak, Model S ne kadar uzun mesafeye sahip olsa da bu oranlar Model 3 ve Model 7 gibi diğer Tesla otomobillerinin 700 km hedefine ulaşması için yeterli değil.

Şirkete göre kilometre performansını yüzde 30’a varan oranlarda artırabilen yeni 4860 pillerin kullanımıyla bunun gerçekleşmesi çok olası. Bataryaların, üretkenliği (elektriksel ve termal) artırmak için yoğunluğu, boyutu ve yeni tasarımı optimize edilerek bu rakamlara ulaşması hedefleniyor.

Tesla’nın yeni modelleri daha da fazla kilometreye sahip olacak

Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar arasında, “Yeni Tesla modelleri ile 1.000 kilometrelik menzile ulaşma” hedefi yer alıyor.

Yeni Roadster modeliyle yapılması planlanan hedef; en az 997,6 km seyahat edebilmek. Aynı zamanda da Tesla Semi kamyonunu bu menzile yaklaşık bir konuma getirmek. Gündemde olan yeni değişiklik ile Tesla Model S Plaid, WLTP’ye göre 840 km yol alabilecek.

Dünyanın en zengin ikinci adamı olarak Bill Gates’i geride bırakan Elon Musk, şirketinin daha kompakt, elektrikli bir hatchback modeli üzerinde çalıştığını da doğruladı. Avrupa’daki tüketiciler için tasarlanacak olan modelin, şu anda Berlin yakınlarında inşa edilen fabrikasında üretilmesi planlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz