Tesla Model Y üretimine yıl sonunda “sınırlı” başlıyor

Tesla-Model-Y-almanya

İki gün önce, kârını geçen yıla göre on kat artırdığın açıklayarak bir kez daha dikkatleri üzerine çeken Tesla; Avrupa’da üretim için de tarih verdi. Tesla CEO’su Elon Musk, Berlin yakınlarında inşa ettikleri üretim tesisinde yaşadıkları her türlü zaman kayıplarına rağmen, üretime başlayacakları tarihi 2021 yılı son olarak ilan etti. Sınırlı üretimle işe başlayacaklarını ifade eden Musk, Almanya fabrikasında öncelikli üretimin markanın SUV aracı Tesla Model Y olacağını bildirdi.

Üretim için çip buldu, 3 ayda 1.1 milyar dolar kar etti

Tesla’nın Avrupa’daki ilk fabrikası olan Almanya tesisi; Temmuz olan orijinal üretime başlanma tarihi hedefine karşın çevreci örgütlerin davalarla cebelleşiyor.

Tesla-Model-Y

İkinci nesil Tesla Model Y, yıl sonunu bekliyor

Kısa sürede dünyanın en değerli otomobil şirketi ünvanını elinde bulunduran Tesla CEO’su Musk; bu yıl sonuna kadar yeni nesil “Tesla Model Y üretiminin sınırlı da olsa Almanya ve Texas fabrikalarında başlamayı planlıyoruz” dedi.

Tesla, Berlin yakınlarındaki Gruenheide’deki fabrikanın yanı sıra Doğu Austin, Teksas’ta da yeni bir üretim tesisi inşa ediyor.

Musk, şirket şu anda Fremont, California ve Çin’in Şanghay’daki tesislerinden oluşan üretim ağını genişletmeye çalışırken “üretim rampasının ıstırabından” da söz etti.

Tesla’nın 2021 kârı:

Pazartesi günü ABD’de 2021 yılı ikinci çeyrek bilançosunu açıklayan şirket; 3 ayda 200 bin araç sattığını ve 1.1 milyar dolar kar elde ettiğini bildirmişti. Büyük ve köklü otomotiv şirketlerinin çip krizi nedeniyle üretimlerine ara vermek zorunda kaldığı bu dönemde, Tesla, çip değil adete “gömü” bulmuş oldu. Bu sayede tam gaz üretim yapabilen şirket, üretimde ayağını gazdan çekmedi. Gelirlenin içinde bitcoin gibi faaliyet dışı alanlar da olan Tesla, bu sahada da “oyuncu” olarak yer almaktan çekinmiyor.

Bitcoin ile ödeme alıp almayacağı konusuna da git geller yaşayan Tesla, önümüzdeki dönemde bu tür ödemeleri kabul edeceğinin işaretlerini veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz