Tesla Almanya fabrikası için mahkemeden durdurma kararı

Tesla’nın Almanya Berlin’de Model 3 ve Model Y üretmek için kuracağı Gigafactory inşası için bir yerel mahkeme geçici durdurma kararı aldı. Perşembe günü, Almanya Çevre Bakanlığı Tesla’ya kendi riski altında çalışmaya başlama izni vermişti. Ancak çevreci örgütlerin başvurusu üzerine hafta sonu Berlin-Brandenburg Yüksek İdare Mahkemesi (OVG) işlemi durdurma kararı aldı.

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın Brandenburg’daki Grünheide’de fabrika alanı için Perşembe günü 91 hektardan fazla orman alanında başlattığı kesim çevre örgütleri çileden çıkardı.

Tesla Berlin’de 2021 yılında Model Y üretmeyi planlıyor.

Tesla 2’si ABD’de ve 1 Çin fabrikasından sonra Avrupa’daki ilk fabrikası için önümüzdeki yılın ortalarında üretime başlama planı yapıyor. Grünheide’de yılda 150.000 elektrikli araç üretmek istiyor. Daha sonra, yıllık üretim 500.000 araca yükselebilir. Fabrikada 12.000’e kadar işçi işe alınacak.

Alman haber kaynaklarına göre; Brandenburg eyaleti Tesla’ya Grünheide’deki 300 hektarlık alanı yaklaşık 41 milyon Euro karşılığında sattı. Fabrika nihai inşaat izni ise henüz verilmedi. Çevre bakanlığına göre, fabrikaya karşı şikayetler 5 Mart’a kadar alınmaya devm edecek ve bundan sonra nihai izin gözden geçirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz