Taşıt kredisi raporu: Oto için 41 milyar TL’lik kredi kullanıldı

Peşpeşe ikinci yılda da küçülen Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı; yüksek kur, yüksek faiz ikilisinin cenderesinden kurtulabilecek mi? Yılın son üç ayındaki gelişmelere bakılırsa sorunun cevabı pozitif. Taşıt kredisi faizleri yüzde 13’e düştü. Kurda da stalibite halen korunabiliyor. Tüketiciler de bu fırsatı gördü ve yılın son aylarında alıma yönelen bir kesim oldu. ALJ Finans 12 aylık taşıt kredisi kullanım tutarının 41 milyar TL olduğunu ilan etti. Yeni yılda da kampanyalar, düşük faizli krediler üzerine oturtuluyor.

ALJ Finans Genel Müdürü Soner Irmak, 2019 yılı taşıt kredi kullanımlarıyla ilgili verileri dile getirdi. Buna göre 2019 yılında finansman şirketlerinden kullandırılan taşıt kredi hacminin bir önceki yıla göre yüzde 27 daraldı.

Kredi kullanımındaki daralma, yılın 9 ayında geçerli yüksek faizler kadar; otomotiv pazarındaki yüzde 23’lük küçülmeden kaynaklandı.

2019 sonu itibari ile otomobil satın alımında banka ve finansman şirketlerinden kullandırılan taşıt kredisi stoğu 41 Milyar TL civarında gerçekleşti. Bunun 20 milyar TL’si sadece finansman şirketleri tarafından kullandırıldı.

2018 yılının aynı dönemine göre finansman şirketleri kredi stoğu yaklaşık yüzde 27 daraldı.

BDDK 11 aylık taşıt kredisi verilerini açıklamış durumda. Buna göre kredi kullanımındaki çıkış dikkat çekiyor.

2020 beklentisi yükseliş yönlü

2020 yılında beklentiler hem yeni hem de ikinci el araç piyasasında yükseliş yönünde. Araç almak isteyenler en uygun taşıt kredisi hangisi arayışında olacaklar. ALJ Finans Genel Müdürü Soner Irmak 2020 yılında yeni ve ikinci el araç pazarındaki artışa paralel; taşıt kredisi kullanımlarının ve kredi stok büyüklüğünün de yükselmesini beklediklerini ifade ediyor.

Genel Müdür Irmak, 2019’un son aylarında taşıt kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüşle beraber, otomotiv sektöründe ertelenen talepler hayata geçti. 2020 yılında sektördeki toparlanmanın devam etmesi ve otomotiv pazarının 600 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor” açıklaması yaptı.

2020 kredi büyüme beklentisi yüzde 20 seviyesinde

Soner Irmak, ALJ Finans Genel Müdürü

Irmak, tüketicilerin 2020 yılında en uygun kredi arayışının artacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle sürdürdü; “2020 yılında araç satışlarındaki artış ve taşıt kredisi faizlerindeki düşüş ile krediye olan talebin artması neticesinde, stok büyüklüğünün yeniden gelişim göstererek 25-30 milyar TL bandına oturmasını bekliyoruz. En kötü senaryoda bile 2020 yılında sektörün yüzde 15 ile yüzde 20 civarında bir büyüme yakalayacağını; ertelenmiş talebin ve finansal piyasalardaki normalleşmenin büyümeye önemli destek vereceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

ALJ Finans 20 bin otoya taşıt kredisi kullandıracak

2020 yılının ALJ Finans için yeniden büyüme yılı olacağını sözlerine ekleyen Irmak 2020 yılı içerisinde 1 milyar TL’nin üzerinde yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz. Kredi portföyümüzde yüzde 40-45 civarında bir büyüme ve 20 binin üzerinde araç finansmanı sağlamayı planlıyoruz.

2020 yılı, yeni teknoloji yatırımları yapacağımız ve geçmiş senelerdeki zayıf büyümenin negatif etkilerini sileceğimiz bir yıl olacak. Bu sebeple 2020 yılında 2019 yılındaki karlılığımızın çok üzerinde bir artış beklemiyoruz. Bununla beraber bilanço büyümesinin etkisi ile sonraki yıllarda kârlılığımızın hızlı bir şekilde artmasını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz