Tamamen elektrikli BMW SUV modelleri böyle olacak

BMW 2021’de yola çıkarmaya hazırlandığı yeni nesil SUV modelleriyle ilgili detaylı bilgi ve fotoğrafları paylaştı. Hala geliştirme aşamasında olan elektrikli BMW iX modeli bu serinin ilk otomobili olarak öne çıkıyor. Çünkü baştan itibaren model tamamen elektrikli mobilite için tasarlanıyor. Spor Aktivite Aracı (SAV) konsepti böylece yeniden tanımlanıyor.

BMW iX, tasarımı içten dışa geliştirilirken; sürücüler ve yolcular için yaşam kalitesi ve refah alan odaklı olması dışta net ve minimalist tasarımı öne çıkarıyor. İç mekanı, yolculuk sırasında zamanı kullanmak ve bu süreçte rahatlamanın, güvenliğin ve yeni bir lüks biçiminin keyfini çıkarmak için tasarlanmış.

BMW iX, BMW Group’un yeni teknoloji amiral gemisi olarak 2021’in ikinci yarısından itibaren BMW Dingolfing Fabrikasında üretime girecek. BMW, tasarım, otonom, bağlantı, elektrifikasyon ve hizmetler gibi stratejik yenilik alanlarındaki en son gelişmelerini bu araçta bir araya getiriyor. Buna ek olarak, BMW iX’in otomobil konsepti ve tasarımı, sürdürülebilirliğe yönelik her şeyi kapsayan bir yaklaşıma dayanıyor. Bu, araçta son teknoloji bir lüks duygusu ve kapsamlı bir refah duygusu yaratmaya yardımcı olan optimize edilmiş aerodinamik; akıllı hafif tasarım ve doğal ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yaygın kullanımı gibi otomobilin alanlarına yansıyor.

İki elektrikli motoru, güç elektroniğini, şarj teknolojisini ve yüksek voltajlı bataryayı kapsayan beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi; olağanüstü verimliliği garanti ediyor. BMW Group tarafından geliştirilen güç ünitesi 370 kW / 500 hp’den fazla güç üretecek. Bu, BMW iX’i 5,0 saniyenin altında 0’dan 100 km / saate çıkarmak için yeterli.

WLTP testlerine göre araç 100 kilometrede 21 kWh’den daha az elektrik tüketimi ortaya koyacak. 100 kWh’den fazla batarya ile 600 kilometreden fazla bir menzil sağlanabilecek.

BMW iX’in yeni şarj teknolojisi, hızlı şarj ile bataryanın yüzde 80’ini 40 dakikanın altında şarj edilebiliyor. BMW iX’e takılan batarya, uzun vadeli bir kaynak döngüsünün bir parçası olarak tasarlanmış.

Boyu X5’le aynı

BMW iX, uzunluk ve genişlik açısından BMW X5 ile karşılaştırılırken; tavan hattı ile BMW X6 ile aynı yüksekliğe sahip. Tekerleklerinin boyutu ise BMW X7’ye yakın.

BMW böbrek ızgaraları, bir dizi kamera ve sensörü içinde barındırıyor. Ön cam yıkama sıvısı, motor kaputundaki BMW logosunun altına gizlenirken; arka görüş kamerası bagaj kapağındaki BMW logosuna entegre edilmiş. Teknoloji tasarımda arka planda kalırken; yalnızca ilgili işlevler kullanılırken görünür hale geliyor. Dediğimiz gibi minimalist SUV modelleri geliyor!

İç mekanda yüksek düzeyde ferahlık, yüksek kaliteli malzemelerin karışımı, geniş panoramik cam tavan öne çıkan unsurlar arasında. BMW iX kabininin yepyeni mimarisi, tamamen sürücünün ve yolcuların ihtiyaçları ve duyguları etrafında dönen netlikte ve basit bir işlevselliğin temelini oluşturuyor.

Ekranlar ve kontrol butonlarının tümü, derli toplu bir kabin izlenimini güçlendirerek temel özelliklere indirgenmiş. BMW iX’in teknolojisi ihtiyaç duyulduğunda görünür hale geliyor. Bu, aşırı karmaşık görünmek yerine kullanımını sezgisel hale getiriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz