Tesla’nın yeni ortağı Suudi Prensin Fonu oldu

Elektrikli otomobilin yenilikçi şirketi Tesla, son dönemde hisseleriyle gündemde. Amerikan piyasalarından Tesla’yı çekmesi konuşulan patron ve CEO Elon Mask son olarak Suudi Arabistan’ın Kamu Yatırım Fonu ile anlaştı.

46 yıllık Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF), Tesla hisselerinin açıklanması zorunluluk taşımayan yüzde 5’E kantar olan hissesini satın aldı.

Bu satın alma için 1.7 milyar ile 2.9 milyar dolar arasında bir rakamın ödendiği öne sürülüyor. PIF’ın varlığı ise 250 milyar dolar olarak biliniyor.

Financial Times gazetesinde çıkan habere göre PIF, Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından yönetiliyor.

Satın alma işleminin geçtiğimiz aylarda gerçekleştiğini öne süren gazete, hisse alımının yüzde 5’lik değerin altında kaldığı için kamuoyuna açıklanma zorunluluğunun bulunmadığına dikkat çekiyor.

Habere göre bu satın alma ile Suudi PIF, Tesla’nın en büyük 8 hissedarından biri haline geldi.

Prens, ABD’ye gidip mi satın aldı?

FT’nin haberine göre satın alma işleminin tam olarak ne zaman gerçekleştiği belli değil. Fakat geçtiğimiz mart ayında Suudi Prens Salman’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne yaptığı gezi sırasında anlaşmanın yapılmış olabileceği tahmin ediliyor.

Bu arada Financial Times gazetesinin haberine göre satın alma işlemi Tesla’nın patronu Elon Mask ile Suudi Prens Salman arasında gerçekleşmiş. Tesla kaynakları ise bunun doğru olmadığını, Suudi yatırım fonu PIF’in hisse satın alma işleminin J.P. Morgan yatırım danışmanlığı şirketi üzerinden gerçekleştiğini söylediler.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu PIF kimdir?

Kuruluşu 46 yıl öncesine dayanan ama son Suudi Arabistan’daki son değişikliklerde Veliaht Prens Salman’ın yönetimine giren bir kuruluş. ÜLkenin sadece petrol olan gelir kaynaklarını çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Bu nedenle 250 milyar dolar civarındaki varlığı ile değişik alanlara yatırım yapıyor. Petrol üreticisi bir ülkenin elektrikli araca yatırım yapması da geleceğin nasıl şelieyyeneveğinin de işareti.

Henüz resmi olarak açıklanmayan Tesla hisselerinin yanı sıra Fon, gıda, yiyecek, teknoloji, gayrimenkul, enerji, iletişim, ulaşım, taşımacılık sektörlerinde yatırımlara sahip.

UBER, Arcelor Mittal, SoftBank Group, Hapag Lloyd gibi dünya devlerinde milyar dolarlık yatırımlara sahip.

Fon, doğrudan UBER yatırımının yanı sıra Japon teknoloji şirketi Softbank için oluşturulan 100 milyar dolarlık Vision Fund’a da 45 milyar dolar yatırım yapmıştı.

 

İşte Türkiye yollarının en cimri otomobilleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz