Sürücünün 3. gözü kazaları önleyecek

0

 

Japon marka,  aktif ve pasif güvenlik donanımlara ‘Önleyici Güvenlik Sistemi’ olan EyeSight'ı ekleyerek önemli bir adım attı. Subaru, sürücünün 3'üncü gözü gibi çalışan sistemle, trafik kazalarının önüne geçmeyi en azından minimuma indirmeyi istiyor. 25 yıldır bu proje üzerinde çalışan Subaru, Avrupa'da ilk kez EyeSight'ı baştan aşağıya yenilenen Outback modelinde kullandı. 2008’de Japonya’da, 2011'de Avustralya ve 2012’de ABD'de Subaru modellerinde devreye giren sistemle böylece Avrupalı tüketiciler de tanışmış olacak. Sistem sürücülerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla çok basit işliyor… İki adet yüksek çözünürlüklü renkli kamera, sürücüye fazladan bir çift göz sunarak trafik durumunu izlemek için dikiz aynasına yerleştirilmiş.  EyeSight’ın stereo kameraları, araçlar, yayalar ile bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri üç boyutlu olarak algılıyor. Bu özellik EyeSight’ı radarlı güvenlik sistemlerinden ayırıyor. EyeSight, 110 metre ve 45 derece görüş açısıyla etrafındakileri tarayabiliyor. Yeni nesil EyeSight çarpışma öncesinde frenleme, adaptif hız sabitleme kontrolü gibi sürücünün yükünü azaltacak özellikleri kapsıyor. Kameralar sürücünün önünde duran otomobili görüp, sesli olarak uyarıyor. Dalgın şoför uyarılara yanıt vermez ve frene basmazsa, sistem otomatik olarak devreye giriyor, aracı durduruyor.

 

Korna gürültüsüne son!

  

EyeSight’ın bir başka özelliği ülkemizde trafik ışıklarında korna çalmayı ortadan kaldıracak gibi görünüyor. EyeSight, trafik ışıkları kırmızıdan yeşile dönüp öndeki araç hareket ettiğinde, sistem sürücüyü hareket etmesi için uyarıyor. Böylece, arkadaki aracın korna çalmasına gerek kalmıyor.

 

Diyarbakır açılımı

 

Subaru Türkiye yeni Outback ve 2.0 litre dizel otomatik Forester'la 2015'te yüzde 40'ın üzerinde büyüme gerçekleştirmeyi planlıyor. Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, 2014'te Subaru'nun yüzde 27 büyüdüğüne dikkat çekerek, "Bu yıl da yeni Outback ile satışlarımıza ivme katacağız. Kasım'da ön siparişlerini almaya başladığımız araca yoğun bir ilgi söz konusu. Yeni Outback'ten 250 adet satmayı hedefliyoruz. Subaru toplamda 2 bin adetlik satışa ulaşacaktır" dedi. Satış performansının yanı sıra 2015'te yeni Subaru bayilerinin açılacağını kaydeden Karagülle, şunları kaydetti: "Şu an İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, İzmit'te 9 bayimiz faaliyette. Kısa süre içinde Ordu ve Diyarbakır'da Subaru showroomları açılacak. Diyarbakır bayisi Güneydoğu Anadolu üssümüz olacak. Oldukça iyi bir potansiyel var."

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here