Şubatta dünyaya 2,5 milyar dolarlık araç sattık

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye şubatta dünyaya 2,5 milyar dolarlık araç ihracatı gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1’e yakın düşüş yaşayan Türkiye otomotiv ihracatının en büyük destekçisi ABD ve Rusya pazarları oldu. Otomobil ihracatı ise artışta.

OİB Başkanı Baran Çelik, Türkiye araç ihracat performansı hakkında bilgi verdi: “Şubat ayında düşüşe rağmen otomotiv, 2,5 milyar dolar ile yüksek ihracat ortalamasını devam ettirdi. Yılın ilk iki ayında da ihracatımız yüzde 1 artışla toplam 4 milyar 923 milyon dolar oldu. Aynı dönemde binek otomobiller ihracatı ortalama yüzde 20 gibi yüksek bir artış gerçekleştirirken, AB Ülkeleri de yüzde 77 pay ile yine en büyük pazarımız olmayı sürdürdü.”

Şubat ayı otomotiv sektörü ihracatında binek otomobillerde çift haneli artış gerçekleşti. Diğer ana ürün gruplarındaki araç ihracatında ise düşüş yaşandı. Ana pazar olan AB ülkelerine ihracatta da yüzde 4 düştü. Şubatta ABD’ye binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki artışın etkisiyle yüzde 88, Rusya’ya da yüzde 15 artış oldu.

Şubat ayında yeni Clio ihracatı önemli katkı sağladı.

Binek otomobil ihracatında artış

Şubatta Türkiye’de üretilen binek otomobillerin dünyaya satışından 1 milyar 84 milyon dolar ihracat geliri elde edildi. Geçen ayın en büyük ihracat kalemi olan binek otomobilleri, tedarik endüstrisi takip etti. Otomotiv tedarik sanayi şubat ayı ihracatı azalmasına rağmen 847 milyon doları buldu.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 11 düşüşle 362 milyon dolara gerilerken, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı da yüzde 1 azaldı ve 147 milyon dolar oldu.

 • Tedarik endüstrisinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracatta yüzde 10 oranında azalma görülürken,
 • Fransa’ya yüzde 21,
 • Birleşik Krallık’a yüzde 16 düşüş oldu.
 • Romanya’ya yüzde 28,
 • İspanya’ya yüzde 19,
 • Rusya’ya yüzde 26,
 • Slovenya’ya yüzde 65 artış kaydedildi.

 

Binek otomobil ihracatında en yüksek artış şu ülkelere gerçekleşti:

 • Fransa’ya yüzde 31,
 • İtalya’ya yüzde 16,
 • Birleşik Krallık’a yüzde 21,
 • Almanya’ya yüzde 78,

Buna karşın İspanya’ya yüzde 12, İsrail’e yüzde 16 düşüş yaşandı.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda ise İtalya’ya yüzde 18, Almanya’ya yüzde 27 ihracat artışı, Birleşik Krallık’a yüzde 55, Belçika’ya yüzde 27, Slovenya’ya yüzde 17, Hollanda’ya yüzde 62 ihracat düşüşü oldu.

Otobüs Minibüs Midibüs ürün grubunda ise en fazla ihracat yapılan ülke olan Fransa’ya yüzde 61, Polonya’ya yüzde 52 ihracat artışı görülürken, önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 13, Romanya’ya yüzde 96 ihracat düşüşü görüldü.

 

Almanya’ya ihracat 340 milyon dolar

Türkiye’nin otomotiv ihracatında en büyük müşterisi Almanlar. Almanya’ya şubatta 340 milyon dolar ihracat geliri elde edildi.

Fransa’ya ihracat yüzde 7 artışla 283 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 8,5 artışla 239 milyon dolar oldu. Önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 17, Slovenya’ya yüzde 15, Romanya’ya yüzde 18 ihracat düşüşü, ABD’ye yüzde 88, Rusya’ya yüzde 15, Mısır’a yüzde 124 ihracat artışı yaşandı.

Birleşik Krallık’a olan ihracatta eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlardaki yüzde 55 düşüş, ABD’ye ihracatta ise binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarındaki artış etkili oldu.

Avrupa Birliği ülkelerine ihracat sarpa sarıyor

Geçen ay ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği ülkelerine yüzde 4 düşüşle 1 milyar 901 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleşti. AB ülkelerinin otomotiv ihracatından aldığı pay yüzde 75,4 oldu. Aynı dönemde Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine yüzde 77, diğer Avrupa ülkelerine yüzde 26 ihracat artışı yaşandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz