SsangYong Motor yeniden iflas masasına oturdu

Güney Koreli otomobil üreticisi SsangYong, vadesi gelen banka kredisini zamanında ödeyemediği için Seul mahkemesine iflas başvurusunda bulundu. Bankalara 54 milyon dolar kredi borcu olan şirketin toplam zararı şu anda 149 milyon dolar. Kore yasalarına göre başvuru, Ssangyong’un araçlarının üretimine ve satışına kısıtlama olmaksızın devam etmesine izin veren ARS süreci olarak değerlendiriliyor.

SsangYong’un hisselerinin yaklaşık yüzde 75’i 2011 yılında Hindistan holdingi Mahindra Grubu tarafından satın alındı fakat bu Kore markasını yukarı kaldırmak için yeterli olmadı.

Koronavirüsün olumsuz etkilerinden kurtulmak için Bank of America, JPMorgan Chase ve BNP Paribas bankalarından aldığı 54 milyon dolarlık krediyi geri ödeyemeyen SsangYong iflas başvurusu yaptı.

Korando temelli ilk elektrikli SsangYong modelinin 2021’de sunulması hedefleniyor.

Mahindra, Haziran ayından bu yana, 2010’da neredeyse iflas durumundan satın aldığı SsangYong‘daki yüzde 75 hissesinin tamamı veya çoğunluğu için alıcı arıyor.

Otomobil ithalatında uzmanlaşan Amerikan şirketi HAAH Automotive Holdings’in yatırım ilgisi göstermesinin ardından bir umut ışığı göründü. Ancak SsangYong‘nun arka arkaya 15 çeyrekte bir işletme zararı kaydetmesi ve satışlarının 2015’ten beri istikrarlı bir şekilde düşmesi, yatırımcının iştahının önüne geçiyor.

İflas davasına göre, Koreli şirketin potansiyel bir yatırımcı ile anlaşma sağlamak veya borçlarını yeniden yapılandırmak için alacaklılarıyla pazarlık etmek için üç ayı var. Şu anda SsangYong markasının devlet tarafından devralınması hakkında ise herhangi bir yorum yapılmıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz