Sabancı’dan Temsa için Skoda ortaklı çözüm

Yüzde 100 Türk üretimi ticari araç üreticisi iken, geçtiğimiz yıl mayıs ayında satılan Temsa’da kilit çözülüyor mu? Bir süre önce üretimin durduğu ve konkordato ilan edilen Adanalı Temsa için Sabancı yeni çözüm peşinde.

Holding bugün KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu)na yaptığı bir açıklama ile Temsa’ya yeni kan verebileceklerini gösterdi. Temsa’nın geri alınma operasyonuna Çekya’nın Skoda Transportation şirketini katmayı arzu ettiklerini gösteren açıklamada, “konuyla ilgili niyet mektubunun imzalandığı bildirildi.

Hacı Ömer Sabancı Holding (SAHOL) tarafından yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Skoda Transportation’ın ana ortağı PPF ve Sabancı Topluluğu (Sabancı Holding ve/veya iştirakleri), yüzde 50-50 ortaklık yapısı ile, Temsa Ulaşım Araçları’nın tamamının satın alınmasını değerlendirmek üzere bir niyet mektubu imzalamıştır.

Detaylı incelemenin tamamlanması, ortaklık görüşmelerinin olumlu neticelenmesi ve gerekli izinlerin alınmasına bağlı olarak, satınalma işlemi gerçekleştirilecektir.

PPF/Skoda Transportation’ın Türkiye’ye olan güveni ve Sabancı Topluluğu’nun ülkesine olan sorumluluğu neticesinde, Temsa Ulaşım Araçları’nın yeniden üretime başlaması ve yeni bir büyüme ivmesi yakalaması hedeflenmektedir.”

Temsa, üretime yeniden dönebilecek mi? Sabancı, Temsa’ya sahip çıkıyor. Sabancı Holding, Temsa’yı 31 Mayıs 2019’da 182 milyon 693 bin TL’ye kısa süre önce kurulan ve Türk karı kocanın sahibi olduğu True Value Capital Partners fonuna satmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz