Selim Okutur: Lüks segmentte motorlar değişiyor

Radyo Gedik Otoajanda radyo programımız tüm hızıyla devam ediyor. Artık içinden otomobil geçen muhabbetlerimiz 1 saate sığmamaya başladı. Geçtiğimiz hafta yine anlayamadan 60 dakikayı tamamladık. Son konuğumuz premium sınıfın taze markası Lexus Türkiye Marka Direktörü Selim Okutur idi.

Okutur ile Japonların Amerikalılar için 1989 yılında yarattığı Lexus markasını ve onun içinde yer aldığı premium segmenti ve elektrikli araç teknolojilerini konuştuk.

2.0 lt motor hacminin altında otomobili olmayan lüks marka Türkiye’de neler yapabiliyora baktık. Kimler alıyordu bu: En ucuzu 1 milyon lira olan 140 tane Lexus’u.

Dünyada 1989 yılında yollara çıkan Lexus, Japonya’da 2005 yılında satılmaya başlandı. Türkiye’ye gelişi ise 2016. Aslında Toyota Türkiye’nin Sabancı ile birlikte olduğu dönemde de Lexus az daha geliyordu ama yıkıcı 2001 krizi bunu unutturmuştu.

Sonrasında Toyota Türkiye distribütörlüğü Sabancı’dan ALJ’ye geçti ve sonrasında da iddialı bir açıklamayla 2016 yılında Türkiye’de temsil edilmeye başlandı.

İddialı açıklama neydi derseniz: “Yolda kalırsa helikopter göndeririz” denmişti. Bunu da sorduk Selim Okutur ‘a: “Hiç yolda kalıp da helikopter gönderdiğiniz oldu mu?”

Helikopterle kurtarma gibi havalı ve pahalı kurtarma operasyonları düzenleyebilecek bir lüks markanın 2016 yılından bu yana neler yaptığına göz attık.

Hemen belirtelim, helikopterlik bir durum olmamış bugüne kadar. Ama Lexus sahipleri çok pahalı saatlerinin tamirinden, diğer marka araçlarının servise götürülmesine kadar değişik ‘concierge’ hizmetlerinden yararlanmışlar.

İçlerinden bazıları Lexus Dolmabahçe showroomdaki toplantı odasını kullanıyor.

Birisi ise her yaz tatilini geçirdiği Bodrum’a Lexus’unu TIR ile getirtiyor. Kendisi uçakla seyahat eden Lexus sahibi, Lexus Türkiye’nin aracınızı istediğiniz yere ücretsiz götürürüz sözünü yıllardır değerlendiriyor.

Lexus_LF-30 konsept

Lüks segmentte dizelin krallığı bitti

Okutur, sadece benzinli ve hibrit araç satan bir markayı yönetiyor. En küçük motor hacmi 2.000 cc olan Lexus, Türkiye’de Mercedes, BMW, Audi gibi lüks markaların en pahalı modellerine kafa tutuyor.

Aslında Alman markaların tüm modellerine rakip birer Lexus var ama 1.6 ve daha küçük motorlusu yok. Ayrıca son yıllara kadar satışlara damgasını vuran dizel motor seçeneği de bulunmuyor.

Selim Okutur lüks segmentte de dizel satışlarının benzinli ve hibritler karşısında hızla gerilediğini söyledi.Lexus’un Türkiye’ye geldiği 2016 yılında lüks segment satışlarının yüzde 95 dizel olduğunu belirten Okutur, “şimdi bu oran yüzde 50 seviyesine indi” diyor.

Lexus LS500 kokpit

Okutur, “Biz o tarihte müslüman mahallesinde salyangoz satar gibiydik. Dizelimiz yoktu ve pazarın neredeyse tamamı dizeldi. Biz bir gün pazarın hibrite döneceğine güveniyorduk. Öyle de oldu!”

Premium segment satışları genel pazarın aksine vergilerin de artırılmasıyla küçülüyor. Bu yıl Türkiye’de 50 bin adetlerde bir premium araç satışı olması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz