Satışa çıktı: Yeni hibrit Tourneo Custom fiyatı ve özellikleri

Türkiye’de üretilen hibrit araçlar arasına bir yenisi katıldı. Toyota’dan sonra Ford da Gölcük’te hibrit Tourneo Custom üretimine başladı. İlk hibrit Tourneo modelleri Avrupa pazarlarına ulaştı ve satışa da çıktı. Yeni hibrit Ford Transit Custom modelinde elektrikli bir motor 1.0 lt benzinli motorla kombine edilmiş. Yeni hibrit Tourneo Custom fiyatı öncelikle İngiltere’de açıklandı. Ford’un, elektrikli ve hibrit araç satışlarında milyonlarca adeti hedefleyen yol haritası geçtiğimiz günlerde tamamlanan 68. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda belli olmuştu.

Amerikan otomotiv devinin Türkiye’de ürettiği Transit ve Tourneo Custom modellerinin elektrikli ve hibrit versiyonlara sahip olacağı belli olmuştu. Geçtiğimiz nisan ayında Avrupa gösterisi de yapılan bu modeller, Ford’un Avrupa hafif ticari araç pazarındaki en önemli silahları olmaya devam edecek. İngiltere fiyatları vergiler hariç 39.145 sterlin (yaklaşık 274 bin TL) ile 42 bin 950 sterlin (Yaklaşık 300 bin TL) arasında değişiyor. 

Türkiye’de üretilen hibrit Tourneo Custom Avrupa yollarına Londra’dan çıkıyor.

Yeni hibrit Tourneo Custom Plug-In Hybrid nasıl bir araç olacak diye düşündüğümüzde ise karşımıza çıkan yanıt şöyle:

Ön tekerlekler elektrikli motorla harekete geçiyor. Bu elektrikli motor veya jeneratörü 13.6 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalar besliyor.

Ana güç ünitesi 1.0 litrelik EcoBoost benzinli motor. Fren enerjisi geri kazanımı sistemi menzil artırıcı olarak çalışıyor. Araçtaki hibrit sistem, 50 km’ye kadar yüzde 100 elektrikli sürüşe izin verirken, menzil artırıcı ile birlikte bu mesafe 500 km’ye kadar çıkabiliyor.

Gölcüklü Tourneo Custom Plug in Hybrid kokpiti

Yeni Tourneo Custom Plug-In Hybrid, EV Auto, EV Now, EV Later ve EV Charge olmak üzere dört farklı elektrikli sürüş moduna sahip. Sürücü şarjına göre bu modlardan birini seçebiliyor.

  • EV Auto performans ile verimlilik dengesinde en iyiyi hedefliyor. Sistem, menzil artırıcıyı etkinleştirip etkinleştirmemeye karar vermek için batarya enerji seviyelerini ve otoyol veya dur – kalk olmak üzere anlık sürüş koşullarını sürekli analiz eden bilgisayarca yönetiliyor.
  • EV Now sürüş modu menzil uzatıcıyı devre dışı bırakıyor ve var olan şarj minimum seviyeye ininceye kadar sıfır emisyonlu sürüş gerçekleştiriyor.
  • EV Later  menzil uzatıcıya ağırlık verirken aynı zamanda kullanıma hazır olması için bataryaları dolu tutmak üzere rejeneratif şarjdan yararlanıyor.
  • EV Şarj ise menzil uzatıcıyı devreye sokarak EV Şimdi sürüş modu için bataryanın şarj seviyesini dolu tutuyor.

Ev tipi prizde de şarj olabilecek

Yeni hibrit Tourneo Custom ön kısma yerleştirilmiş şarj bağlantı noktasıyla standart ev tipi prizde 5.5 saatte yüzde 100 şarj olurken; 32 amper 240 Volt prizde şarj süresi 3 saate düşüyor.

Küçük bir tonluk minibüs segmentinde şarj edilebilir hibrit teknolojisini seri üretime çıkaran ilk üretici olan Ford, yeni modeli 2019’un sonunda satışa çıkarma kararını ortaya koydu. Yeni hibrit Tourneo Custom fiyatı belli oldu. İngiltere fiyatı 40 bin sterlinin hemen altında etiketlendi.

Hibrit Tourneo Custom modelinin Türkiye pazarına sunulması için bir tarih belirtilmiyor. Türkiye lansmanının 2020 yılında olabilmesi için küçülme eğilimindeki Türkiye otomotiv pazarının toparlanması ve bu tür araçlara yönelik teşviklerin belli olması bekleniyor. Yoksa yüksek fiyatı nedeniyle dizel modellerle rekabet etme şansı bulunmuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz