S-400 uzmanı Ruslar hangi otomobilleri seviyor

Türkiye’de bugünlerin en önemli konularından birini Rusya’dan gelecek S-400 füzeleri oluşturuyor. Bir yandan Trump devrede, öte yandan Putin bastırıyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yapıyor. S-400 uzmanı Rusya füzeleri temmuzda Türkiye’ye “ithal edecek mi” tartışması devam ederken, Rusya otomobilde ne yapıyor ona bir göz atalım. Autovaz-Lada’nın anavatanında neler oluyor?

Rusya pazarındaki iki yıllık ralli sona erdi. Rusya otomotiv pazarı Mayıs ayında keskin bir düşüş yaşadı. Yüzde 7’ye yaklaşan satış küçülmesi sonucu pazar 137 bin.624 adette kaldı.

Bununla birlikte Lada, satışlarını artırmayı ve pazar payını büyük ölçüde yükseltmeyi başardı.

Rusya otomobil satışları eski günlerini arıyor

Satış adetlerindeki yüzde 0,3’lük küçük bir artış ile Lada, sadece yüzde 1,5 yeni pazar payı kazanıyor. Böylece Lada, anavatanında pazar payını tekrar yüzde 21’in üzerine çıkardı.

Lada üç modeliyle Rusya pazarını domine ediyor

Rusya’da halen en çok satan iki model Lada logosu taşıyor: Lada Granta ve Lada Vesta. Hemen peşindeki Hyundai Creta ve Kia Solaris Mayıs ayında kan kaybettiler. Ancak yılın başından beri yukarı yönlü bir seyir izliyorlar.

Hem mayıs ayında hem de ocak-mayıs arasında yüzde 0,5 pazar payı kaybeden Renault içinse durum böyle değil.

General Motors (GM) ise Özbekistan’ı temsil eden Ravon markasının çekilmesinden sonra Rusya’da neredeyse yok oldu.

PSA ise Opel markasını devralma sürecinde sanal olarak ortadan kaybolmaya devam ediyor.

Rusya’da bazı Çinli otomobil markaları da satışlarını artırıyor; Haval ve Geely gibi. Bu yılın ilk 5 ayında Rusya’da Lada satışları 28 bin adetin üzerine çıktı. Dünyanın en büyük coğrafyasına sahip ülkenin ikinci büyüğü ise Koreli Kia. İşte Rusya otomotiv ligi:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz