Alt segment binek araç ÖTV matrahı yükseltildi

Otomibil-ÖTV-matrahları-yükseltildi

Otomobilde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi’ne konu matrahlarda düzenleme yapıldı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan karara göre; binek araç ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) matrahı yeniden belirlendi. Yeni düzenleme ile yüzde 45’lik ÖTV dilimindeki matrah limiti 85 bin TL’den 92 bin TL’ye, yüzde 50’lik ÖTV dilimindeki matrah limiti ise 130 bin TL’den 150 bin TL’ye yükseldi.

İŞTE yeni ÖTV matrahları ile düşen Toyota fiyatları:

Karar ile yüzde 45 ve yüzde 50 dilimine dahil sadece alt segment otomobillerin matrahı düzenlendi, orta ve üst segment araç matrahları aynı bırakıldı.

ÖTV’ye konu matrahlar geçtiğimiz yıl ağustos ayında da yeniden düzenlenmişti.

Düzenleme ile en düşük ÖTV dilimine giren araçların vergiye konu fiyatı 7 bin TL artırıldı. En çok satışın olduğu orta seviye araç matrahlarındaki artış ise 20 bin TL olarak belirlendi.

Bu karar ile fiyatları hızla artan otomobillerin üzerindeki vergi düşmüş olacak. Artık daha çok otomobil düşük vergi dilimi kapsamına girecek.. otomobillerden alınan ÖTV (özel Tüketim Vergisi’ne konu aracın vergisiz fiyatının düşmesi, dolaylı olarak otomobil fiyatlarının düşmesi anlamına geliyor. Düzenleme ile daha çok araç, düşük vergi diliminden satılacak.

“4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede yer alan bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahlarının yeniden tespiti hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 4760 sayılı Kanunun 12’nci maddesi gereğinde karar verilmiştir.

MADDE 1 – 6/6/2020 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listedeki 87.03 G.T.İ.P numaralı mallardan “-Diğerleri” satırı altında yer alan bazı malların özel tüketim vergisi oranlarına esas özel tüketim vergisi matrahları aşağıdaki şekilde tespit edilmiştir.”

Yeni düzenlemenin etkileri nasıl olacak:

Karar, ekonomik otomobilleriyle öne çıkan TOFAŞ için olumlu olacak. Sadece iki vergi diliminde düzenleme yapıldığı dikkate alındığında kararın TOFAŞ’ın yanı sıra DOAŞ (Doğuş Otomotiv) için de olumlu katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Renault Clio, Hyundai i10, i20 ve Bayon modelleri de karardan olumlu etkilenecek marka ve modeller arasında.

Yüzde 45 vergi dilimine giren 92 bin TL’ye kadar net fiyata sahip araç halen bulunmuypor. Bu rakama en yakın araçlar Fiat Egea, Renault Clio ve Dacia Sandero modellerinin en alt versiyonları bu rakama yakın duruyor. Firmalar isterse indirim yaparak, araçlarını yüzde 45 dilimine dahil edebilirler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz