Renault Nissan Mitsubishi hangi ülkelere odaklanacak

Renault, Nissan ve Mitsubishi İttifakı bugün yeni işbirliği modeline ait girişimleri açıkladı. Bir süredir ayrılacaklar mı? avantajlar bitti mi tartışmalarının odağında olan İttifak; her grup kendi liderlik pozisyonlarını ve coğrafi güçlerini kullanarak ortak satın alma gibi alanları öne çıkaracak şekilde güncellendi. Markaların dünya üzerinde öne çıkarılacağı ülke ve bölgeler belirlendi; Buna göre, NİSSAN; Çin, Kuzey Amerika ve Japonya’da ağırlık kazanırken; RENAULT  Avrupa, Rusya, Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da; MITSUBISHI ise Güneydoğu Asya ülkeleri ile Avustralya bölgesinde  lider konumda olacak.

Bir başka temel değişim ürün liderlikleri olacak; buna göre 2025 sonrasında geliştirilecek C-SUV modellerinde Nissan öncü olurken; Avrupa’da B-SUV segmentinin yenilenmesine ise Renault liderlik edecek. Latin Amerika’da B segment ürün platformları rasyonel hale getirilerek; Renault ve Nissan ürünleri dört çeşitten yalnızca bire düşürülecek. Bu platformun üretimi iki tesiste hem Renault hem de Nissan için gerçekleştirilecek.

İttifak üyeleri Güneydoğu Asya ve Japonya’da, ultra mini (kei car) araçlarda olduğu gibi Nissan ile Mitsubishi Motors arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirecek. Duyurulan iş birliği şemalarına göre, İttifak modellerinin yaklaşık yüzde 50’si, 2025 yılına kadar lider takipçi stratejisi altında geliştirilecek ve üretilecek.

Lider-takipçi stratejisi, platformlar ve aktarma aksamlarından kilit teknolojiler yönünde genişleyecek.

 

Markaların lider olacağı alanlar

Otonom sürüş: Nissan
İnternet bağlantılı araç teknolojileri: Android tabanlı platformlar için Renault, Çin’de Nissan
Elektrik-elektronik mimarisinin temel sistemi olan e-gövde: Renault
e-PowerTrain (ePT): CMF-A/B ePT – Renault; CMF-EV ePT – Nissan
PHEV’nin C/D segmenti için: Mitsubishi

İttifak’ın Operasyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı ve Renault Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Dominique Senard; “Otomotiv dünyasında eşsiz bir stratejik ve operasyonel ortaklık olan İttifak, sürekli değişen küresel otomotiv dünyasında bize güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor. Yeni iş modeli, İttifak’ın her bir ortak şirketin varlıklarından ve iş kapasitesinden en iyi şekilde faydalanmasını ve aynı zamanda; faaliyetlerini bu şirketlerin kendi kültür ve geçmişlerinden gelen değerleri üzerine inşa etmesini sağlayacak. İttifak’ın üç ortağı, her müşterinin yararına tüm coğrafyalarda, tüm araç segmentlerini ve teknolojilerini kapsarken; İttifak üyesi şirketlerin rekabetçiliğini, sürdürülebilir kârlılığını ve sosyal ve çevresel sorumluluğunu artırmak için çalışacak.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz