Renault modelleri 2020 yılının ilk yarısını lider tamamladı

Renault modelleri, 2020 yılının ilk yarısını 36 bin 305 satış adedi ve yüzde 17,8 pazar payı ile pazarını lider olarak tamamladı. En çok satan binek otomobil sıralamasının en tepesinde ise Renault Clio HB ve Renault Megane Sedan modelleri yer alıyor.

Renault, 2020 yılının ilk 6 ayında gerçekleştirdiği 37 bin 444 adetlik satışla, 21’inci yılının ilk yarısında da ünvanını korumaya devam ediyor. Toplam pazarda gerçekleşen bu satış rakamları ile yüzde 14,7’lik bir pazar payı elde etti.

Binek otomobilleriyle de 36 bin 305 adetlik satış rakamına ulaşarak, yüzde 17,8’lik pazar payı ile pazarının lideri oldu.

Renault Grubu bünyesinde yer alan Dacia ise 2020 yılının ilk yarısındaki 11 bin 599 satış adedine ulaştı. Toplam pazarda ise yüzde 4,6’lık bir pay elde ederek, marka sıralamasında 8’inci sırada yerini aldı. Dacia’nın öne çıkan modeli Duster, 5 bin 752 adet satış ve yüzde 13,6 segment payı ile C-SUV segmentinde önemli bir rol oynadı.

Dacia ve Renault modelleri 2020 yılının altı aylık döneminde binek otomobil pazarında 46 bin 83 satış rakamına ulaştı. Toplam pazardan da yüzde 22,6’lık pay elde etti. Renault Grubu, toplam pazarda 49 bin 43 satış rakamı ile yüzde 19,3’lük pazar payına ulaşmayı başardı.

Türkiye’nin en çok satan ilk 3 otomobilinden 2’si Renault

Türkiye’de en çok satılan model sıralamasında ilk 3 modelden 2’si OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen Renault Clio HB ve Renault Megane Sedan oldu.

OGD tarafından “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçilen Yeni Clio HB, Şubat ayındaki lansmanından sonraki kısa sürede 10 bin 659 adetlik satış rakamına ulaştı. Renault modelleri, 2020 yılının yarısında, Türkiye’de en çok tercih edilen model sıralamasında zirvede yer alıyor.

Clio HB, Türkiye’de en çok tercih edilen model sıralamasında 2.sırada yer alıyor. 21 farklı modelin yer aldığı B-HB segmentinde ise en yakın rakibinden yaklaşık beş kat fazla satış yaparak liderliğini ilan etti. Model, yılın ilk yarısında Clio IV ile birlikte toplamda 17 bin 268 satış adeti elde etti. B-HB segmentinde satılan her 2 araçtan 1’i Clio olmuş oldu.

Lider Renault modelleri arasında bulunan Megane Sedan ise 2020 yılının ilk altı ayında elde ettiği 14 bin 46 adet satış adediyle, yüzde 22,1’lik segment payı elde etti.

Yeni Clio HB büyük talep görüyor

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Yılın başında Türkiye pazarına sunduğumuz Yeni Clio HB, müşterilerimiz tarafından büyük bir talep görüyor. Yeni Clio’nun, Mayıs ayında Avrupa’da da en çok tercih edilen model olması, global başarısını da ortaya koyuyor.

Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç modelinin ikisi Renault markasına ait. OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen Megane Sedan ve Clio HB Renault modelleri ile 2020 yılında da pazarda yerlilik oranının yükseltilmesine yaptığımız katkıdan ayrıca memnunuz” dedi.

Çağdaş ayrıca, “Mart ve Nisan 2020 döneminde ertelenen talep, pandemi etkisi ile artan toplu taşımadan kaçınma eğilimi başladı. Ve ulaşılabilir faiz koşulları sağlandı, bunlarla birlikte pazara büyük bir dinamizm geldi. Yılın ikinci yarısında bu ritmin devam etmesi ve olası bir ikinci dalga yaşanmaması gerekli. Bu koşullarda, toplam pazarın 650 bin seviyelerinde tamamlamasını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz