Renault Master Van ilk hidrojenli prototip oldu

Renault master van H2-Tech

Renault Grubu ve Plug Power ortak yatırımı HYVIA, Renault Master Van H2-TECH prototipini tanıttı. Fransa’da üretilecek olan prototip, artırılmış menzil ve hızlı yakıt dolum süresiyle dikkat çekiyor. 12 m3 kargo hacmine ve 500 km’ye kadar menzile sahip minibüs 2022’de sunulacak.

Hidrojen Dolum İstasyonu prototipini de tanıtan HYVIA, çevre dostu hidrojen dağıtımı ile yakıt dolum altyapısı eksikliğinin üstesinden gelmeyi hedefliyor. Kullanımı basit ve güvenli olan istasyon, yıl sonuna kadar Fransa’da monte edilmeye başlanacak.

Bir dizi yakıt hücreli hafif ticari araçla birlikte çevre dostu hidrojen üretimi ve dağıtımı da dahil olmak üzere benzersiz HYVIA ekosisteminin ilk somut örneğini oluşturan Renault Master Van H2 ve prototipler;

  • Daha fazla kargo alanına (19 m3) ve 250 km menzile sahip olan Master Chassis Cab H2-TECH,
  • 300 km menzile sahip, işletmeler, belediyeler ve yerel kamu hizmetleri için ideal 15 yolcu kapasiteli şehir minibüsü olan Master Citybus H2-TECH modelleri ile genişletilecek.

Hidrojenli oto çağı için hazırlıklar artıyor

Hidrojen Dolum İstasyonu prototipi

HYVIA’nın Hidrojen Dolum İstasyonu, hızlı yakıt doldurma süresi sağlıyor. Araç kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarmak ise içten yanmalı motor kadar basit hale geliyor ve yaklaşık 5 dakika yeterli oluyor. 350 veya 700 bar olarak bulunuyor.

Renault Master Van H2-Tech prototipinin yanında tanıtılan istasyonun çalışma şekli de oldukça basit; Tedarik edilecek olan hidrojen ya yerinde su elektrolizi kullanılarak üretilecek ya da gaz tüplü römorklar kullanılarak toplu olarak tedarik edilebilecek. Sistem, gerektiğinde de dolum öncesi H2’yi depoya sıkıştırıyor.

Oldukça güvenli olan sistem tüm yönetmelikleri karşılayacak şekilde tasarlandı. Hidrojen Dolum İstasyonları kiralanabiliyor veya satın alınabiliyor. HYVIA’nın Hidrojen Dolum İstasyonu, yıl sonuna kadar Fransa’da Renault Flins fabrikasında üretilmeye başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz