Renault MAİS Contact Center World finalinde 4 ödüle uzandı

Ürün ve satış kadar satış sonrası hizmetler de firmalar için büyük önem taşıyor. Ellerindeki müşteriyi dağıtmamak için farklı yöntemler izleyen şirketler, bu alanda yaptıklarıyla da ölçümlere giriyor. Bu alanda çağrı merkezi ile bir süredir iddialı çalışmalara imza atan şirketlerden biri de Renault Mais. Türkiye’de Renault ve Dacia marka araçların distribütörlüğünü yürüten şirket, Renault çağrı merkezi Diyalog hizmetiyle Contact Center World yarışması dünya finallerinde 4 ödüle uzanmayı başardı. Böylece Renault satış sonrası hizmetler alanındaki hizmetlerini çağrı merkezlerinin Oscar’ındaki ödülleriyle taçlandırdı. Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş bu ödüllerin 3 yıllık emeğin karşılığı olduğuna vurgu yaptı.

Şirket, Diyalog platformu kapsamında verdiği hizmetler ile En İyi Müşteri Hizmetleri ve En İyi Sosyal Medya Yönetimi kategorilerinde 2 altın madalyanın sahibi oldu. Renault MAİS, ayrıca En İyi İletişim Merkezi ve En İyi Teknolojik İcat kategorilerinde 2 gümüş madalya kazandı.

Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, Barcelona’da 2-6 Aralık tarihleri arasında düzenlenen yarışmadan sonra bir açıklama yaptı:

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Renault MAİS olarak, koşulsuz müşteri, bayi ve çalışan memnuniyeti konularında 3 yıldır önemli bir yol kat ettik. Uluslararası platformlarda önemli bir yere sahip olan Contact Center World yarışmasının dünya finallerinde kazandığımız 2 altın ve 2 gümüş madalyayı 3 yıllık emeğimizin karşılığı olarak görüyoruz. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin bu saygın ödüllerle taçlandırılmasından büyük gurur duyuyoruz. Renault Diyalog platformu ile başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza daha iyi hizmet vermeye devam edeceğiz’’ dedi.

360 derece iletişim platformu

Renault MAİS, temellerini 3 yıl önce attığı dijital dönüşüme büyük önem veriyor. Bu doğrultuda müşterilerine Diyalog platformu ile yenilikçi bir hizmet veriyor. Diyalog İletişim Hattı; kaza ve arıza gibi durumlarda anlık müdahale hizmeti sunan Renault Yardım; tüm başvuru ve taleplerin değerlendirildiği Şikayet Yönetim Ekibi; kalite ve memnuniyet kontrol aramalarının yapıldığı Renault Dinliyor; ve WhatsApp hattının yanı sıra sosyal medya ve dijital kanallar ekibi ile kesintisiz hizmet veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz