Renault Laguna 4: Adı dahil herşeyi değişiyor

0

Türkiye’de bir süreden beri satışı olmayan Renault’nun üst segment aile otomobili Laguna, tepeden tırnağa bir değişim operasyonundan geçiyor.

Yeni proje, ilk olarak 1993 yılında tanıtılan Laguna’nın dördüncü nesli olacak. Ancak otomobilin isminde değişikliğe gidilebilir.

Gelecek sonbaharda gün yüzüne çıkması beklenen bu sedan projesi LFD koduyla yürütülüyor ve artık Laguna adını almayabileceği belirtiliyor.

Neden mi? Çünkü bu isim yeni modelin tutmasının önünde engel teşkil edebilir.

Bu kararın nedenini anlayabilmek için biraz tarih bilgisi verelim: İlk Laguna 1993 yılında Renault 21’in yerine tanıtıldığında önemli bir kariyere adım attı.

2001 yılındaki ikinci jenerasyonda ise bazı güvenlik sorunları baş gösterdi. Bugünkü mevcut 3. jenerasyon  özellikle tasarımıyla birçok eleştiriye maruz kaldı.

Sonuç olarak 2013 yılında sadece 17 bin 900 Laguna  üretildi.

Bu rakam 2003 yılında 192 bin 500 adetti. Douai fabrikasında Renault-Nissan’ın CMF platformunda üretilen modelin gelecekte felsefesini tamamen değiştireceği kesin gibi görünüyor.

Yeni-Renault-Laguna-2016

Otomobilin boyutları büyüyor. Mevcut Laguna 4.70 metre uzunluğunda ve Latitude gibi 4.89 metreye yükseliyor. Ancak Volkswagen Passat gibi, Laguna da station wagon versiyonuna hızlıca kavuşacak (KFD kodlu proje). Gelecek sonbaharda bu aile otomobilinin satışına 27 bin Euro civarındaki fiyatıyla başlanması bekleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here