Renault Grubu Çin ile ilgili planlarını açıkladı

Sabah saatlerinde ajanslara düşen haberlerin ardından Renault Grubu Çin ile ilgili planlarının detaylarını paylaştı.

Renault Grubu, Çin’de hafif ticari araçlar ve elektrikli araçlar alanında yoğunlaşacağını; Dongfeng Renault Automotive Company Ltd (DRAC) şirketindeki hisselerini Dongfeng Motor Corporation’a devrederek bu şirkette Renault markasıyla ilişkili faaliyetlerin durduralacağını; Hafif ticari araç faaliyetlerinin ise Renault Brilliance Jinbei Automotive Co., Ltd. (RBJAC) üzerinden yürütüleceğini duyurdu.

Renault Grubu içten yanmalı motorlu binek araçlarla ilgili faaliyetlerini Dongfeng Motor Corporation’a devredeceği bir hisse ön devir anlaşması imzaladı.

Grup, Çin’deki 300.000 müşterisine Renault bayileri ve İttifak iş birliği üzerinden satış sonrası hizmetleri sağlamaya devam edecek. Renault marka binek araçlar için yapılacak diğer geliştirmelerin ayrıntıları, Renault Grubu’nun yeni orta vadeli gelecek planında yer alacak.

Renault ve Dongfeng, DRAC’a parça tedariki ve Dongfeng Automobile Co., Ltd. şirketine dizel lisansı gibi yeni nesil motor konularında Nissan ile iş birliğine devam edecek. Renault ve Dongfeng ayrıca, akıllı bağlı araçlar alanında yenilikçi iş birliği yapacak.

Elektrikli hafif ticari gelebilir

Renault Grubu, Avrupa’da hafif ticari araçların yanı sıra elektrikli hafif ticari araç alanındaki satış hacmi ile piyasa lideri konumda.

Jinbei ise Çin’de yıllık 162.000 satışa sahip. Çin’de 2019’da 3,3 milyona ulaşan hafif ticari araç pazarının yukarı yönlü istikrarını koruyacağı tahmin edildiğinden; Aralık 2017’de faaliyetlerine başlayan Renault Brilliance Jinbei Automotive Co., Ltd. (RBJAC); Renault uzmanlığı ve teknolojileriyle Jinbei modellerini modernleştirirken; 2023 için toplam 5 ana model ile ürün grubunu genişletiyor.

Gelecekte ihracat yapmak şirketin planları arasında yer alıyor.

Yeni elektrikli otomobiller

2019 yılında satılan 860.000 elektrikli araç ile Çin, dünyanın açık ara en büyük elektrikli araç piyasası konumunda. Elektrikli araç satışlarının 2030 yılına kadar Çin pazarının yüzde 25’ine ulaşması öngörülüyor.

Renault Grubu da 2011 yılından bu yana dünya çapında 270.000 elektrikli araç satışı gerçekleştirdi. Renault Grubu, eGT bünyesinde Nissan ve Dongfeng ile olan ortaklığını güçlendirerek Renault City K-ZE’yi tüm dünyada tercih edilen bir araç yapmayı öngörüyor.

Avrupa pazarı için Dacia Spring konseptini temel alan bir model ise 2021 yılından itibaren satışa sunulacak.

JMEV, kurulduğu 2015 yılından bu yana elektrikli araç sektöründe atak ve üretken bir oyuncu olarak tanınıyor. Renault’nun kalite ve teknoloji desteğiyle JMEV’in, 2022 yılında dört ana model ile Çin elektrikli araç pazarının yüzde 45’ine hâkim olması öngörülüyor.

Yeni Çin stratejisi, açıklamada yer aldığı gibi Renault’nun rekabet avantajlarını güçlendirerek Çin piyasasında uzun süre kalmasını destekleyip; İttifak’ın yeni lider-takipçi konsepti dahilinde Nissan ile olan sinerjisini yukarı taşıyacak mı?

İşte bunu koronavirüs sonrası oluşacak piyasa şartları gösterecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz