Renault Avrupa’da Mitsubishi üretecek

renault mitsubishi avrupa

Mitsubishi Motors, Avrupa’da ürün yelpazesini Renault fabrikalarında üretilecek araçlarla tamamlayacak. Renault-Nissan-Mitsubishi Motors ittifakı olan Alliance’da bağları güçlendirecek bir gelişme yaşandı.

Hyundai Kona N için yeni görüntüler

mitsubishi motors

Renault Mitsubishi ortaklığı için yeni karar Avrupa

Mitsubishi Motors, 2023’ten itibaren Renault grubu fabrikalarında üretilen, Mitsubishi markasının DNA’sını yansıtan, aynı platformlara dayalı ancak farklılaştırılmış iki yeni aracı satacak.

Alliance’dan yapılan açıklamada “Mitsubishi’nin Eclipse Cross PHEV modeli ve Renault tarafından geliştirilen yeni ortak model; Mitsubishi Motors’un pazarda daha rekabetçi olmasını sağlayacak” denildi.

Automotive Alliance tarafından yapılan bir basın açıklamasına göre, üç üreticinin büyük projelerini koordine etmekten sorumlu olacak yeni bir genel sekreter olan Véronique Sarlat-Depotte‘nin atandığını duyurdu. Depotte, İttifak’ın büyük projelerini koordine etmekten, operasyonel işbirliğini hızlandırmaktan ve derinleştirmekten, geliştirme alanlarını genişletmekten sorumlu olacak.

Mitsubishi için üretim yapmak Renault’nun “ortaklara satışlardan” elde edilen gelirini canlandırmaya yardımcı olacak. Hatırlanacağı gibi Renault’nun Nissan modellerini de içeren ortaklara yaptığı satışlardan elde ettiği gelir, geçtiğimiz aylarda sert bir darbe almıştı.

Şimdilik araçların nerede üretileceği ya da hangi modellere Mitsubishi markasının verileceği bilinmiyor.

Renault, Clio gibi en çok satan otomobillerinden bazılarını Fransa dışında, Türkiye ve Slovenya’da üretiyor. Şirkete yakın kaynaklardan alınan sızıntıya göre Mitsubishi ile görüşmelerin Fransız fabrikalarına odaklanılmadığına işaret ediyor.

Ayrıca kaynakların geçen ay Reuters’a verdiği demece göre, Renault, Alman Daimler ile de en az bir van modelini ortaklaşa geliştirme seçeneği üzerinde çalışıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz