Renault 5 milyar krediyi almazsa…

Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugün sabah saatlerinde katıldığı Europe 1 radyo kanalında Renault ile ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüs salgınının yoğun etkileri olduğunu belirten Bakan, Renault’nun da kapanma riski bile olabileceğini söyledi.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “Acil olarak harekete geçme ihtiyacı var. Renault ortadan kaybolabilir, büyük sanayi üreticileri ortadan kaybolabilir, berrak olmalıyız. Krizin fırtına etkisini hiç gizlemedim.”dedi.

Bakan, Fransız endüstriyel amiral gemisi Renault’nun fabrikalarının koronavirüs salgını ile felç olduğunu, Avrupa’da pazarın yüzde 76,3’lük düşüş yaşadığını; Renault Grubu’nun bu dönemden önce de zayıfladığını; 2019’da son yılda ilk kez net zarar açıkladığını dile getirdi.

“Ama aynı zamanda Renault’nun istisnai kaynaklara, olağanüstü teknolojilere, motive olmuş çalışanlara, yetkin çalışanlara sahip olduğunu biliyorum. Şirket, bir strateji tanımladığında yenden yükselir. Ve bir hissedar olarak (yüzde 15) Renault için bize doğru gibi görünen bu strateji, onun elektrikli araç üreticisi olarak ön sıralarda olduğu gerçeğidir.” diyen Bakan Le Maire; Le Figaro’da Renault için AB’den beklenen 5 milyar Euro kredi için “Henüz imzalamadım” demişti. Ancak, Fransız hükümeti, Avrupa Birliği tarafından onaylanan yaklaşık beş milyar Euro’luk banka kredisini garanti ederek yardım etmeyi kabul etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz