Rekabet Kurulu otomotiv soruşturması Nisan 2020

Otomotiv sektörüne yönelik tekelleşme çalışması nedeniyle Rekabet Kurulu’nun 2009 yılında açtığı soruşturmaya konu olan 15 şirketten savunma yapmaları istendi. Rekabet Kurulu otomotiv soruşturması yeni bir aşama ile devam ediyor.

Açılan soruşturmanın savunma aşaması için yazı gönderilen otomotiv şirketleri arasında Ford Otosan, TOFAŞ, Doğuş Otomotiv (Audi, Seat, Volkswagen, Porsche Türkiye distribütörü) başta olmak üzere 15 otomotiv şirketi bulunuyor.

Rekabet Kurulu şirketlere bildirimi geçtiğimiz hafta yaptı. Bir çok yayın şu anda bu savunma isteğinin sadece 3 firmaya olduğunu yazıyor. Haberin doğrusu her zaman olduğu gibi otoajanda.com sayfalarında.

Hatırlanacağı üzere 2009 yılında 23 otomotiv şirketini kapsayacak şekilde başlatılan soruşturma 2011 yılında sonuçlandırılmış ve 15 firma yüzmilyonlarca lira cezaya çarptırılmıştı.

Ford Otosan ve TOFAŞ gibi yerli üreticiler tarafından konuyla ilgili Kamuoyunu Aydınlatma Platformu (KAP)a ayrı ayrı yapılan açıklamada şu bilgiler yer alıyor:

Rekabet Kurulu tarafından Şirketimize (Ford Otomotiv) iletilen yazıda; Rekabet Kurulu’nun 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik olarak getirilen ÖTV indirimi kapsamında; yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrası birlikte hareket ederek; fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ve soruşturma açılmasına gerek olmadığına ilişkin 24.06.2009 tarihli kararının; Danıştay tarafından 04.12.2019 tarihinde iptal edilmesini takiben; söz konusu iptal kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen; 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak; Şirketimiz nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiği belirtilmekte ve bu kapsamda Şirketimizden savunma talep edilmektedir.

Bilindiği üzere Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılması, soruşturmaya konu teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri; Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Konu hakkındaki gelişmeler Sermaye Piyasası Mevzuatı çerçevesinde gerektiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

DOĞUŞ Otomotiv’in açıklaması ise şöyle:

“Rekabet Kurulu’nun 07.04.2020 tarih 70922894-100-E-5202 sayılı bildirimiyle; 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik getirilen ÖTV indirimi kapsamında, yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrasında birlikte hareket ederek fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ilişkin olarak Rekabet Kurulunun aldığı 24.06.2009 tarihli karar Danıştay 13. Dairesinin 04.12.2019 tarihli kararı ile iptal edildiği ve söz konusu iptal kararının gereğinin yerine getirilmesi teminen 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesine yönelik olarak şirketimiz hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca soruşturma açıldığı ifade edilmiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz