Rakam yetkili isimden geldi: 3 ayda 50 otomobil bayi kapandı

Otomobil ve hafif ticari araç satışlarında yaşanan daralma bayileri zora sokmaya başladı. 2019 yılı ilk 7 ayında 213 bin binek ve hafifi ticari araç satıldı. Küçülme 2018’e göre yüzde 47, 2017’ye göre ise yüzde 60 oldu. Geçen yıl 725 olan yetkili satıcı bayi sayısı bu yılın ilk çeyreğinde 50 azalarak 675’e geriledi, 50 otomobil bayi kapandı. Açıklamayı yapan Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı (OYDER) Murat Şahsuvaroğlu, pazarın 350-400 bin aralığında kapanması halinde yetkili satıcılık sisteminde çözülmenin devam edeceğini söyledi.

Murat Şahsuvaroğlu OYDER Başkanı

Oyder Başkanı; “2019 yılının toplamda 400-450 bin seviyelerinde kapanması bekleniyordu. Ancak, ÖTV-KDV desteklerinin sonlanmasının ardından geçen 1 ay içinde talep tarafında yaşanan durgunluk ile beraber; yılsonu satışlarının 350-400 bin aralığında gerçekleşeceğini gösteriyor.

Bugün AB ülkelerinde bizim ÖTV+KDV dediğimiz toplam vergi yükü %17 ile %27 arasında. Ülkemizde ise aracın motor hacmine göre %71 ile %204 arasında. İleriye dönük olarak yapısal bir vergi düzenlemesi yapılmalı.

Hükümetimiz bundan önce olduğu gibi yine bu koşullar karşısında pozisyonunu alacak ve kısa sürede çıkacak olumsuz şartlar düzelecektir.” ifadelerine yer verdi.

Otomotiv sektörü yatırımlarını karşılayacak satışların minimum 750-800 bin adetler düzeyinde olduğunu kaydeden Şahsuvaroğlu; “Bunun altındaki pazar rakamları şirketlerin kapanmasına, yerli sermayenin tükenmesi ve istihdamda yoğun kayıpların yaşanmasına neden olabilir. Bugün araç satışları maalesef bu rakamların altında seyretmektedir. Bunun sebeplerinden biri de kredilerde yaşanan sorunlardır. Yılın ilk çeyreğinde taşıt kredilerindeki faiz oranları aylık 3 puana yükselmişti.

2019’un 2. çeyreğinde biraz daha normalleşmeye girdik ve %2,20-%2,50’ler arasında faizleri gördük. En son Merkez Bankamızın faiz indirimi kararıyla birlikte bazı bankalar proaktif davranarak oranı %1.70’lere doğru aşağı çektiler.

Bu faiz oranları bayiye müşteri sağlar mı?

Geçmiş dönemlere baktığımızda aylık taşıt kredisi faizlerinin %1 mertebesinde olduğu dönemlerde pazarın sürekli büyüdüğünü gördük, bu oran % 1,5-1,7’lere çıktığında ise her zaman pazar düşüşe geçmişti.

Bugün hala %1,5’ların üstündeyiz dolayısıyla pazarın yukarı yönlü hareketini beklemek de çok gerçekçi olmayacaktır. Ancak yılın ilerleyen aylarında faizlerdeki düşüşlerin devam etmesi durumunda ve yukarıda belirttiğim seviyelerde faizlere gelebilirsek yılın son çeyreğinde bugüne göre daha iyi bir performans yakalamamız ihtimal dahilinde olacaktır.

Biz, yılın son çeyreğinde de faiz indirimlerinin devam edeceğini düşünüyoruz, eğer faizlerde bu gerilemenin devam etmesi ve bankaların da tüketicilerin kredi taleplerini onaylamaları durumunda, seneyi 400- 450 bin civarında kapatır diye öngörüyoruz.

Talebin azlığını tüketici güveninden ziyade finansmanla ilgili olduğuna bağlıyorum. İnsanlar elbette böyle bir rahat kazanç durumu varken konut almayı, araç almayı, ticaret yapmayı, personel çalıştırmayı tercih etmiyorlar. Şu anda önümüzdeki en büyük engellerden birisi de mevduat faiz oranlarının yüksekliği. Umuyoruz ki son kararlar ile mevduatlardaki faizler de düşüş gösterecek ve bu durum değişecektir.

ÖTV KDV indirimi olmayacak

Bütün bunlarla beraber şu anda devam eden 15.000 TL’lik hurda araç indirimi ve markaların yaptıkları kampanyalar ile ÖTV indirimleri hemen hemen devam ediyor diyebiliriz ve düşük faizli veya sıfır faizli kampanyalar da yapılıyor.

Araç almayı düşünenler o planlarını ötelemesinler; çünkü ÖTV ve KDV indirimi bundan sonra hayatımızda olmayacak. Kampanyalarımız devreye girdi, hurda teşviki yılsonuna kadar devam ediyor. Kıymetli bir adım, hurda teşviki de yılsonunda bitiyor. Yılsonunda hurda teşvikinin bitmesi ile beraber araç fiyatları 15 bin TL daha pahalı olmuş olacak. Dolayısıyla hala bir fırsat var ve bu fırsatı değerlendirmek lazım.” diye konuştu.

Evet pazardaki daralmanın faturası olarak 50 otomobil yetkili satıcı bayi kapandı, OYDER uyarıyor; devamının gelmemesi için finansal argümanların devrede olması lazım.

Otomotiv bayileri elektrik faturalarını bile ödeyemez

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz