PSA Türkiye Cornuaille Planı tuttu, dörtlü yapı dünyada uygulanacak

PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille

Otomotivde Peugeot, Citroen, Opel ve DS markaları Türkiye’de tek çatı altında toplandı. Bu PSA dünyasında bir ilkti. Bu ilki başlatan da Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille olmuştu. Şimdi “Cornuaille Planı” tuttu ve 2020 yılı ortasına kadar dünyada 44 ülkede bu yapıya geçilecek. Peugeot, Citroen, DS ve Opel tek çatıda yaygınlaşacak. Konuyla ilgili detaylar PSA Türkiye çatısı altındaki Citroen’in yeni SUV modeli C5 Aircross SUV lansmanında öğrenildi. Yeni Citroen C5 Aircross Türkiye lansmanında Citroen Global CEO’su Linda Jackson’u da ağırlayan Cornuaille, yaptığı konuşmada Türkiye’deki yapılanma modelinin son durumunu aktardı.

Türkiye’de başladı 44 ülkede uygulanacak

Fransız PSA’nın Alman Opel’i de bünyesine katmasının ardından Türkiye’de başlayan dörtlü tek yapı dikkat çekmişti. Bugüne kadar farklı sermaye grupları tarafından kontrol edilen Citroen ve Opel Türkiye distribütörlükleri Grup PSA patronluğunda tek merkezde toplandı. Yeni yapılanmanın yararlı olduğunu savunan Groupe PSA Türkiye Başkanı Olivier Cornuaille da Groupe PSA’nın dünyada ve Türkiye’de büyüyen, kârlı bir otomotiv grubu olduğuna vurgu yaptı.

Dört markanın tek çatı altında toplanmasının grup içinde bir sinerji yarattığına dikkat çeken Olivier Cornuaille, 2020 yılının ortasına kadar 44 yatırımcının çok markalı hizmet vereceğini açıkladı.

PSA Türkiye yatırımcı sayısı 97 olacak

Cornuaille; bu yıl sonu itibariyle dört markalı Türkiye yapılanmasının ulaşacağı noktanın 100 yatırımcıya yaklaşacağını ifade ederek, şunları söyledi: “2019 sonunda Groupe PSA Türkiye’nin toplam 97 yatırımcısı olacak, bunlardan bazıları ikili ve üçlü bayilikler olacak. Yıl sonuna kadar Citroën markamızda ise 47 bayimiz hizmet verecek ve tüm bu bayilerimizle birlikte 2020 yılında pazarın %92’sini kapsamayı hedefliyoruz” dedi.

Yeni Citroën C5 Aircross SUV’un tanıtım toplantısında konuşan Citroën CEO’su Linda Jackson da bu sene 100. yılını kutlayan Citroën’in 90 ayrı pazarda faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. 100 yılda 50 milyon Citroen marka sattığını hatırlatan Jackson, Türkiye pazarının Citroen için çok önemli olduğunu hatırlattı.

Tanıtım toplantısı Sapanca’da gerçekleştirildi.

Citroën CEO’su Linda Jackson 2018’de 1 milyon Citroen sattıklarını 2021 hedeflerinin ise 1.5 milyonlk satış rakamı olduğunu dile getiren Jackson, markanın son yıllardaki global performansı hakkında bilgiler aktardı:

Son 6 yıldır Avrupa’da istikrarlı bir şekilde büyüyoruz Geçtiğimiz yıl Avrupa’da 825 bin adetlik satış elde ettik. Bu 2013 yılından bu yana yüzde 28 büyüme anlamına geliyor. 2019 yılının ilk  yarısında 2018 yılının aynı dönemine göre satışlarımızı yüzde 3 artırarak 456 bine çıkarttık. Yüzde 2.4 daralan pazarda en hızlı büyüyen ilk 12 marka arasında yer aldık. Tüm bu başarılı sonuçlarla pazar payımızı da yüzde 4.8’e yükselttik. Yeni Citroën C5 Aircross SUV ile bu başarıyı devam ettireceğimize  inanıyorum. Türkiye de Citroën markası için bölgesindeki en büyük ve en önemli pazarlardan birisi. Güçlü ürün gamımızla birlikte Türkiye’de de yükselişte olacağız.

Yeni Citroën C5 Aircross SUV; lansmana özel 204.000 TL’den başlayan fiyatlarla Citroën Yetkili Satıcılarında yerini aldı.

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here