Porsche İsrailli TriEye ile gece görüşü için anlaştı

Sürüş güvenliği sistemlerine yeni bir teknoloji daha katılıyor. Tabii teknoloji önce lüks otomobillere gelecek. Alman Porsche, İsrailli bir şirketin karanlık, sisli, puslu havalarda önünü görmesini sağlayacak kamera ve yazılım içeren gece görüşü teknolojisine ortak oldu. Alman spor otomobil ve SUV üreticisi Porsche; olumsuz hava koşullarında ve gece koşullarında görüş sağlayan kısa dalga kızıl ötesi algılama teknolojisi (SWIR) geliştiren İsrail TriEye şirketine yatırım yaptı. Porsche İsrailli TriEye ile anlaştı, otomobililer İsrail SWIR teknolojisi ile sisli havada önünü görecek. Porsche karanlıkta ve sisli havalarda SWIR ile görecek. Porsche geleceği İsrailli SWIR teknolojisinde gördü.

Bu yatırım ile teknoloji şirketi, yatırım ile finansman turunu 19 milyon dolara yükseltmiş oldu. Porsche tarafından bu alana ne kadar yatırım yapıldığı ise açıklanmadı.

Alman otomobil üreticisi bu yatırım sonrasında araçlarında patentli özel tasarım SWIR HD kamera teknolojisi kullanacaklarını bildirdi.

Kendi kendine giden otonom araç dönemi için önemli bir teknoloji startup şirketine Porsche de yatırım yaptı.

SWIR gece görüşü teknolojisinde gelecek gördü

Porsche Ar-GE Direktörü Michael Steiner, yeni teknoloji ve maliyetler konusunda bir açıklama yaptı. Açıklamada SWIR teknolojisinin uygun maliyetli bir çözüm olabileceğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bu sensör teknolojisinde, yeni nesil sürücü destek sistemlerinin ve otonom sürüş işlevlerinin önünü açan büyük bir potansiyel görüyoruz. SWIR önemli bir unsur olabilir: rekabetçi bir fiyata daha fazla güvenlik sunabilir.”

TriEye, gece görüşü teknolojisi geliştirmede elde edilen yeni ek fonların; ürün geliştirme ve operasyon çalışmalarının yanı sıra ekibin genişletilmesinde de kullanılacağını söyledi.

TriEye girişimi mayıs ayında Intel Capital liderliğinde erken bir fon arayışı turu başlattığını açıklamıştı. Bu görüşmeler sonrasında İsrailli işadamı Marius Nacht ve TriEye’nin mevcut yatırımcısı Grove Ventures de yerlerini almıştı. TriEye bugüne kadar, 2017’de Grove Ventures liderliğindeki 3 milyon dolarlık bir tohum yatırımı da dahil olmak üzere 22 milyon dolar yatırım aldı.

Üretim 2020 yılında başlayabilir

Şirket, henüz yeni teknoloji için üretime başlamadı. Yaptığı son açıklamada 2020 yılında SWIR HD kamera üretimini başlatma planına sahip olduğunu bildirdi.

Porsche Ventures, müşteri deneyimi, mobilite ve dijital yaşam tarzıyla ilgili işlere, ayrıca yapay zeka, blok zinciri ve sanal ve artırılmış gerçeklik ile ilgili yatırımlar aradığını belirtti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz