Peugeot Citroen’in ikinci planını da kaçırdık

 

Fransızları anlamak zor. Hele de yatırım kararı alan şirket yöneticilerini.

 

Çünkü bir kısmı Türdkiye için devasa yatırım kararlarına imza atarken, bazıları da bu kararın uzağında durabiliyor. Hem de tam kıyısına gelmişken.

Hatırlarsınız 2008 yılına gelirken Peugeot Citroen Grubu, yeni sedan modellerini Polonya'dan başlayıp, Doğu Avrup pazarları, Rusya, Türkiye, Mısır, Cezayir, Tunus ve Fas coğrafyasını kapsayan bir hilal veya bir başka deyimle kruvasan haritasında satmak için üretim kararı aldıklarını açıklamışlardı.

 

Uzun araştırmalar sonrasında Türkiye'de karar kılmışlar ve yönetciler için evler dahi kiralanmıştı. Yer Bandırma-Gönen arasında olacaktı. Arazi için teşvikler alınmıştı. Yatırım başlıyordu neredeyse…

 

Fakat 2008 global kriz fırtınası çıktı ve bu kriz içinde Fransız şirketin içine düştüğü durum, ayakta kalma çabasına dönüştü. Anavatanında fabrikalar kapatan, binlerce çalışanıyla vedalaşmak zorunda kalan şirketin böylesine etkili ve büyük bir yatırıma girişmesi söz konusu bile olamadı.

İspanya'daki hazır fabrikada modelin üretimine başladı. 100 binlik üretim de yetiyordu zaten.

 

Fakat aradan geçen yıllarda bu model için işer iyi gidince firma şimdi yeni bir karar daha aldı.

 

Fransız PSA/Peugeot-Citroen ve Kazak AllurGroup arasında imzalanan anlaşma sonrasında Peugeot markalı otomobiller 2016 yılında Kazakistan’da üretimine başlayacağı duyuruldu.

Kazak otomobil pazarının güçlü gelişimini görerek bu hamleyi yapan PSA, Eylül 2016’da ilk olarak ülkede en fazla satılan Peugeot 301 sedan otomobilini Kazakistan’da üretim bandına sokacak.

 

2017 yılında satışına başlanacak otomobilden yılda 12 bin adet üretilecek ancak bu daha sonra 17 bine çıkarılacak.

 

2013 yılında iki şirket Peugeot markalı otomobillerin Kazakistan’da üretilmesi ve satılması için anlaşma imzalamıştı. Ardından Peugeot 301, 3008, 508 ve ticari araç Partner üretiminin başlayacağı duyurulmuştu. Aradan geçen bir yılın ardından ise bu ortaklığın ilk meyvesi netlik kazandı. 

 

2013 yılında 2.8 milyonluk satış adedine ulaşan PSA satışlarının yüzde 42’sini Avrupa dışında gerçekleştirmişti.

 

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here