Petrol devi Rusya elektrikli araç desteği verme planını açıkladı

Tüm dünya geçtiğimiz haftayı, küresel ısınma sorunları ve buna karşı alınacak önlemleri konuşarak veya uyum sağlayarak tamamladı. Dört bir yandaki orman yangınları, kirlenen denizler, ünlü Golfstream akıntısındaki yavaşlama dünyayı korkutuyor. Ülkeler küresel ısınmayı yavaşlatacak önlemlere yönelmeye zorunlu kalıyor.

AB’nin konuyla ilgili sıkı kararlarının ardından geçtiğimiz hafta iki dünya devi de bu konuda önemli adımlar attı. Elektrikli araç devriminin neredeyse dışında kalan Rusya, yeni bir kararla oyuna dahil olmak istiyor. Hatırlanacağı üzere perşembe günü de ABD Başkanı Biden, 2030 yılında ülkede satılan araçların yarısının EV olması hedefini içeren bir kararnameyi imzalamıştı.

Halen ülkede hiç bir elektrikli aracın üretilmediğine dikkat çeken Reuters, “Rusya, kendi ülkesinde üretilecek elektrikli araç alacaklara yaklaşık 7 bin avroluk teşvik verecek” şeklinde haber geçti. Rusya elektrikli araç desteği 45 milyon araç parkı  içindeki 11 bin adetlik EV sayısını artırabilmeyi ve Paris İklim Anlaşması hedeflerini tutturmayı amaçlıyor.

Habere göre Rusya Ekonomi Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada;  üretimi ve talebi canlandırmak için, Rusya topraklarında üretilen elektrikli araçların alımını sübvanse etmeyi planladığını söyledi.

Rusya elektrikli araç üretimi

Rusya, ülkesinde elektrikli araç üretimini teşvik edecek

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz üreten ülkeleri arasında yer alan Rusya’da, elektrikli araçların kullanımı Avrupa Birliği ülkelerinin çok gerisinde. Halen Rusya’da üretilen araçlar içinde elektrikli bir araç bulunmuyor. Ancak hükümetin iddialı üretim planları var ve sektörü canlandırmak için mali teşvikler vermeyi planlıyor.

Rusya trafiğinde yaklaşık 45 milyon araç bulunuyor ve bunların  sadece 11.000’i elektrikli araçtı ki onların çoğu da yeni satış kapsamında değildi.

Rusya elektrikli araç desteği ne kadar olacak:

Termik motorlu araçlara karşı daha pahalı olan Elektrikli araçların (EV) satın alınabilmesi için finansal destekler devreye alınacak. Rus Hükümeti, herhangi bir Rus yapımı elektrikli otomobilin satın alma fiyatının yüzde 25’ini, maksimum 625.000 rubleye (7.270 Euro) kadar karşılamayı planlıyor. BU destek gelecek yıla kadar devreye alınabilir.

Rusya-elektrikli-araç-teşvikleri-Lada'yı-üretime-yönlendirebilirmi
Rusya elektrikli araç desteği Lada’yı elektrikli araç üretimine yönlendirebilir mi?

Rusya ne kadar EV üretiyor:

Rusya’da halen EV üretimi yapılmıyor. Rusya, 2030 yılına kadar yıllık 220.000 adet elektrikli araç üretimini hedefliyor. Yetkililer, yabancı otomobil üreticilerinin yerel model üretimine ilgi gösterdiğini iddia ediyor.

Analistler Rusya için hem elektrikli araç üretmenin hem de bunları üretecek yabancı yatırımcıları ülkeye çekmenin çifte zorluk taşıdığını değerlendiriyorlar. Zaten Rus Hükümeti de teşvikleri bu zorlukları aymak için veriyor.

Aslında Rusya’da Zetta Electric adlı çok ucuz bir EV üretimi denenmişti. Bu üretim yeniden canlandırılabilir ve 6500 Euro gibi bir fiyatla tüketiciye ulaştırılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz