Otomobil fiyatları ucuzlayacak: ÖTV’de 2018 matrahları belli oldu

Türkiye otomotivde ÖTV (özel Tüketim Vergisi) oranlarında bir türlü durulmuyor. Son yılarda özellikle yeni yılın ilk günü değiştirilen oranlar konusunda bu yıl da izlenen çizgi bozulmadı. Yeni yayınlanan tebliğe göre ÖTV oranlarının belirlenmesinde 40 bin lira olan alt sınır 46 bin TL’ye yükseldi. Daha üst dilimlerde de artış yapıldı. Bu artışlar, otomobil fiyatlarında kurlardaki artış kadar olmasa da belli miktarda indirim getirebilir mi? Gün içinde yeni fiyat politikasını belirlemek üzere firma yönetimlerinin toplantı yapmaları ve karar alaları bekleniyor. 2018 ÖTV matrahları Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni düzenleme ile bazı otomobil modellerinin fiyatları ucuzlayacak. Çünkü bu araçlar alt ÖTV dilimine girecek.

Türkiye ekonomisinin lokomotif gücü otomotivde Özel Tüketim Vergisine konu matrahlar yeniden belirlendi. Yeni ÖTV matrah rakamları belli oldu.

Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’nin 1 Ocak 2018 tarihli yeni yılın ilk günündeki gazetesinde yayımlanarak, uygulamaya başlandı.

ÖTV oranlarına ait yeniden değerlemeye göre matrah düzenlemesi yayınlandı.

ÖTV matrahı için alt limit 46 bin lira oldu

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahının alt limiti 40 bin liradan 46 bin liraya, üst limiti 70 bin liradan 80 bin liraya yükseltildi.

Motor silindir hacmi 1600 cc’yi geçen ancak 2000 cc’yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahı 100 bin liradan 114 bin liraya çıkartıldı.

Elektrik motoru olanlardan motor gücü 50 kilovatı geçip motor silindir hacmi 1800 cc’yi geçmeyen araçlar için ÖTV matrahının alt limiti 50 bin lira yerine 57 bin lira oldu. Bu sınıftaki araçların üst limiti ise 80 bin liradan 91 bin lira ya yükseldi.

Elektrik motor gücü 100 kilovatı geçip motor silindir hacmi 2000-2500 cc arasındaki araçlar için ise ÖTV matrahı 100 bin lira yerine 114 bin lira olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz