“ÖTV teşviği 2019’da da devam edecek”

Otomotivdeki büyük kan kaybının bir nebze de olsa önüne geçen ÖTV ve KDV desteği 2019 yılında da devam edecek mi? Yılın son günlerinde Hükümet kanadından gelen resmi bir açıklama yok. Ama konuyla ilgili bir öngörü yapıldı. 31 Ekim 2018’de itibariyle devreye alınan otomobildeki ÖTV ve KDV indirimlerinin 2019 yılında da süreceği öngörüsünde bulunan isim Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız. Ayyıldız teşviğin devamını9 ikinci el piyasasını etkilemeyeceğini de söylüyor.

ÖTV indirimi bitecek mi?

Sıfır otomobil alımlarında geçerli ÖTV indirimi uygulamasının 31 Aralık 2018 tarihinde sona ermeyeceğini düşündüklerini dile getiren Ayyıldız, “2018 yılının son 2 ayında getirilen

Emre Ayyıldız-Garenta Genel Müdürü

ÖTV indirimi hem otomotiv sektörüne hem de ekonomimize olumlu yansıdı. Kasım ayında sıfır otomobil satışları Ekim ayına göre yüzde 170 artış gösterdi. ÖTV indiriminin devam etmesi Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden otomotiv sektörünü olumlu anlamda etkileyecektir” şeklinde konuştu.

2. el oto piyasasına ÖTV indirimi etkisi ne oldu?

ÖTV indiriminin ikinci el araç pazarını nasıl etkilediği konusuna da yorumda bulunan Ayyıldız, “ÖTV teşvikiyle birlikte Kasım ayında sıfır otomobil fiyatları ortalama yüzde 10, ikinci el araç fiyatları ise yüzde 7 düştü. Tüketiciler fiyatların düşmesi ve markaların kampanyalarıyla birlikte Kasım ayında tercihini sıfır otomobilden yana kullandı” şeklinde konuştu.

1 milyon konuşulurken

ÖTV indirimi uygulamasının devam etmesini olumlu bulduklarını dile getiren Ayyıldız, “Yakın geçmişte 1 milyon satış rakamlarının konuşulduğu otomotiv sektörü Türkiye ekonomisi için önemli. Sektörün üreten, dinamik ve hızlı yapısının korunması; bu sektörden direkt veya dolaylı olarak gelir elde eden yaklaşık 3 milyon kişi için de önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz