ÖTV ile gideni, MTV geri mi getirecek: İki taksit üçe çıkacak

Bugün itibariyle otomobil ve motosiklet fiyatlarından ÖTV indirimi kaldırıldı. İki kez uzatılan bu özel indirim sona erdi. Bir süredir devam eden indirimlerin uzatılması beklentisinin yerini, şimdi yeni vergi haberleri alabilir. Sosyal medya üzerinde bir süredir tartışılan ek MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Ankara kulislerinde konuşulmaya başladı.

Yılda iki kez alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) sadece bu yıla mahsus Eylül-Ekim aylarında 3. bir taksit olarak alınacağı yönündeki söylentiler artıyor. Otomobil, motosiklet, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerde sağlanan vergi indirimleri otomobil ve motosiklet sektöründe yeterli ivme oluşturmadı.

2019 yılı MTV oranları yüzde 15.9 artırılmıştı.

ÖTV teşviğinin kaybettirdiğini, MTV zammı geri getirir mi

Bu da Hazine açısından vergi gelir kaybı oluşturdu. Tabii indirim olmasa satışlar bu kadar da olmayabilirdi konusu da tartışmaya açık. Sonuçta indirim olsa ya da olmasa da yeni bir otomobil ya da motosiklet, ticari araç alınmadığı durumda vergi geliri de oluşmamış oluyor.

Ancak yollarda olan toplam 23 milyona yakın otomobil, ticari araç ve birkaç milyon motosiklet üzerine ek bir MTV uygulandığında bunu ödememek gibi bir seçenek bulunmuyor.

MTV 2019 yılında yüzde 16’ya yakın artırılmıştı

Her yıl artırılan MTV tutarları, 2019 yılı için yüzde 16’ya yakın artırılmıştı. MTV tutarları ile ilgili haberimizi okumak isterseniz, 2019 MTV tutarları haberimize bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz