Otomotivin ÖTV isyanı: Binlerce kişi işsiz kalır

ÖTV artışlarının enflasyona etkisinin yarım puanı bulacağının söylendiği günümüzde, otomotiv sektör yöneticileri 2014 için ilk tahminlerini dile getirdiler.

ODD Başkanı Mustafa Bayraktar:

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv için zaten olumsuz tahminlerle başladıkları 2014'te sektör için yılın ilk gününde gelen ÖTV artışının da eklenmesiyle ortaya daha vahim sonçların çıkacağını söyledi.

Bayraktar, "Tüm bu olumsuzluklar ve belirsizlikler, sektör olarak önümüzü görmemize, sağlıklı tahminler yapmamıza engel oluyor. Bu sürpriz artış sonrasında, sektörümüzdeki tüm markaların 2014 için belirledikleri hedef ve stratejileri yeniden revize etmeleri gerekiyor" diye konuştu.

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar:

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, makroekonomik dengeler nedeniyle her türlü vergi zammının doğal olarak sektörde belli bir daralmaya meydan vereceğini söyledi. Aybar, "2013 yılının otomotiv satışlarından yüzde 10 kadar eksik olacağını tahmin ettiğimiz 2014 pazarının bu yeni vergi artışlarıyla 700 bin seviyelerini bulması bile iyimserlik olur" dedi.

Tofaş CEO'su Kamil Başaran: 

Tofaş CEO'su Kamil Başaran, vergi artışının iç talebi daraltacağını vurgulayarak, "Sektörün gelişimi ve gelecek hedeflerine ulaşması için ülkemize yeni yatırımların  kazandırılması şart. Bu yatırımların yapılması, daha çok üretim ve istihdam  sağlanması ancak iç pazarın büyümesiyle mümkün olur" değerlendirmesinde bulundu.

Başaran, tüketici güven endeksinin düştüğü, döviz kurlarının yükseldiği mevcut ortamda, vergi oranı artışlarıyla birlikte araç fiyatlarının yükseleceğini, 2013'te yaklaşık 850 bin adet ile kapanan iç pazarın 2014'te 700 bin adet seviyelerine gerileyeceğini dile getirdi.

Nissan Pazarlama Müdürü Mehmet Akın:

Nissan Pazarlama Müdürü Mehmet Akın ekonomik gelişmeler ile son yasal düzenlemelerin otomotiv sektörü özelinde 2014 ve sonrası için pazar öngörülerinin revize edilmesini zorunlu hale getirdiğini söyledi. Akın, şunları kaydetti: "Kurdaki artışın ve ÖTV oranlarındaki değişimin araç fiyatları üzerindeki  etkisini Ocak ayı ile birlikte 2013 model yılı araçlar dahil göreceğimizi düşünüyoruz. Yaklaşık yüzde 14'lere varan bir zam olabileceğini tahmin ediyoruz. Sektörün tüm paydaşları ile sağlıklı bir şekilde büyümesi için minimum 700 bin  adetlik bir pazara ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Fakat son gelişmelerle birlikte  2014 pazar beklentimizin 600 bin civarında olduğunu söyleyebiliriz."

Toyota CEO'su Ali Haydar Bozkurt:

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt ÖTV artışı kararının sektördeki satış adetlerini gelecek yıl 500-600 binler seviyesine gerileteceği öngörüsünde bulundu. Sektör için kritik sınır olan 700-800 bin altı satışlara ulaşmaları durumunda giderlerin karşılanmasında sıkıntı yaşanabileceğine dikkati çeken  Bozkurt, "Kendi sektörümüz ve bağlantılı sektörler ile birlikte tüm markaların satışların gidişatına göre bir dizi önlem almaları da gündeme gelebilir" dedi.

Peugeot Otomotiv Genel Müdürü Marc Bergeretti:

Peugeot Otomotiv Pazarlama Genel Müdürü Marc Bergeretti, "Yeni kredi uygulamalarının ve faiz oranlarının da daralmaya etkisi olabileceğini düşünüyorduk. Ancak binek otomobiller için uygulamaya konulan yeni ÖTV oranları bu  küçülmenin daha fazla olmasına sebep olabilir. Bu doğrultuda 2014 yılı için hedef  ve stratejilerimizi yeniden revize etmek durumunda kalabiliriz" açıklamasını  yaptı.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker:

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, son açıklanan beklenmedik ÖTV zamlarının yanında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 1 Şubat'ta devreye girecek tüketici kredileri ile ilgili düzenlemeleri ve döviz kurlarındaki  hareketliliğin, otomotiv pazarını olumsuz yönde etkileyeceğini kaydetti. Göker, pazarın daha önce verdikleri 800 binli adetlerin çok daha altında kalacağını öngördüklerini ifade etti.

Doğuş Otomotiv:

Doğuş Otomotiv'den yapılan açıklamada 2014 yılı itibarıyla ÖTV oranlarına getirilen artışın ve BDDK'nın kredilerdeki düzenlenmesinin otomotiv pazarını daraltıcı yönde etkisinin olacağı belirtilerek, "Bu gelişmeleri önümüzdeki aylarda izleyip 2014 yılının hedeflerini, gerekli görürsek, yeni gerçeklere uygun hale getireceğiz" denildi.

OYDER Başkanı: Şükrü Ilısal

Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Ilısal, "Özellikle sektörün perakende ayağında oluşacak karsızlık ve satış adetlerinin tutturulamaması işten çıkarmaların başlamasına sebep olacak. Bu eğer sanayiye de sirayet ederse bu küçük küçük gördüğümüz taşlar bir tepe oluşturup sektörün önünde olumsuz bir girdap oluşturacak. Perakendeci olarak, temenni  etmediğimiz 500-600 bin adetlik pazarlara doğru gerilersek çok ciddi bir istihdam  boşalmasına sebep olacağı konusunda ısrarlıyım."

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here