Otomotivde dev satın alma; Tofaş’ta Japonları da göreceğiz!

Türkiye’de Tofaş bünyesinde faaliyet gösteren İtalyanın köklü otomotiv yan sanayi şirketlerinden biri olan Magneti Marelli; 7.1 milyar dolara Japon şirketin oldu. ABD’li özel sermaye fonu yöneticisi KKR’ın sahip olduğu Japon araç parça üreticisi Calsonic Kansei; FCA, Fiat Chrysler’ın parça üretim birimi Magneti Marelli’yi 6.2 milyar euroya (7.1 milyar dolar) satın almak için anlaştı.

Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamaya göre aydınlatma, aktarma organı ve yüksek teknoloji elektronik parça üreten; Magneti Marelli’nin satın alınması sonucu yıllık geliri 15.2 milyar euro olan küresel bir otomobil parça üreticisi ortaya çıkacak.

Nissan şirketi idi

KKR Calsonic’i Nissan’dan 2016’da satın almış ve satışlarının büyük bölümünü Nissan’a yapan şirketi küresel ölçekte büyüteceğini açıklamıştı. Haber Reuters kaynaklı olarak Dünya Gazetesi’nde yer aldı.

Fabrica Italiana Magneti Marelli (FIMM) 8 Ekim 1919‘da, Fiat Torino ve Ercole Marelli & Co firmaları ortaklığında; araç pazarı ve havacılık sektörünün isteğiyle motorlarda kullanılan marş manyetiği ihtiyacı üzerine Sesto San Giovanni’de 7 milyon eski İtalyan Lirası sermaye ile kuruldu.

Bugün Magneti Marelli, merkezi İtalya’ da (Corbetta, Milan) olan ve FCA-Fiat Chrysler Automobiles’a bağlı yüksek teknoloji sistem ve komponentlerin tasarım ve üretimine odaklanan uluslararası bir şirket.

Otomotiv sistem ve yedek parçaları alanında dünyanın en köklü ve büyük kuruluşlarından olan İtalyan Magneti Marelli; bugün dünyada Türkiye dahil 19 ülkede ofis, 86 üretim tesisi, 12 Ar-Ge merkezi ve 26 uygulama merkeziyle faaliyetlerini sürdürüyor.

FCA’nın yüzde 100 iştiraki olan Magneti Marelli, otomobil elektronik sistemleri, aydınlatma, aktarma organları, süspansiyon sistemleri, egzoz sistemleri; plastik parça ve modüller, satış sonrası servis ve yedek parça ve de motorsporlarında; elektronik ve elektromekanik sistemlerdeki uzmanlığıyla, hemen her marka otomobilin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Magneti Marelli’nin felsefesinin temelinde, kalite ve inovasyon yer alıyor. Araştırma geliştirme ve mühendislik alanında sürekli olarak büyük yatırımlar yapan şirket; dünyanın önde gelen otomotiv üreticilerine tedarikçi konumunda bulunuyor ve motor sporlarında desteği üst düzeyde yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz