100 bin araç üreten, 15 bin otoyu gümrük vergisiz ithal edebilecek

Türkiye Hükümeti yeni bir otomotiv fabrikası yatırımı çekmek için elinden geleni yapıyor. Teşvikler, vergi indirimleri, altyapı kolaylıkları, yatırım sübvansiyonları birbiri ardına masanın üzerine konuluyor. Özellikle Volkswagen yatırımı gündemde iken bunlar normal. Bulgaristan Başbakanı da elindeki kozları daha geçen gün Alman basınına sıraladı. Türkiye bu yatırımı kapmak ve daha ötesinde yeni yatırımlar çekmek için yeni bir hamle daha yaptı. Sessiz sedasız yapılan hamle, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete
Resmi gazete’de yayınlanan yeni tebliğe göre otomotiv yatırımı yapanlar, yılda vergisiz 45 bin araç ithal edebilecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan otomotiv yatırım teşviği

Otomotiv sektöründe yeni teşvik bugün resmi gazete de yayınlandı. Buna göre sıfırdan yeni 100 bin adetlik kapasite ile otomobil fabrikası kurulması ya da mevcut yatırımların kapasitesinin 100 bin artırılması halinde 1.6 litre altında gümrüksüz otomobil ithalatına izni verilecek. Oran 100 bin adetlik kapisiteye yüzde 15 olarak belirlendi. 300 bin adetlik üretime 45 bin adet yani.

Sektör çevreleri bu adımın Volkswagen yatırımı için hazırlık olduğunu öne sürerken, Hyundai ve Toyota gibi Uzakdoğu menşeli iki üretici için de fırsat sağlayabilecek. Hyundai’nin 2021 yılına yönelik yeni bir model yatırımı daha planladığını belirtelim.

Bu teşviğin Volkswagen yatırımında Meksika üretimi Jetta için geçerli olabileceği öne çıkıyor. Çünkü zaten Avrupa’dan ithal edilen araçlar Gümrük Birliği nedeniyle sıfır Gümrük Vergisi’ne tabi.

Otomobil üretimine yeni teşvik
Türkiye’de 100 bin adet otomobil üreten, 45 bin vergisiz otomobil ithal edebilecek.

Yerli otomobilin işini zorlaştırabilir

Bu teşviğin önümüzdeki yıllarda devreye girmesi söz konusu olan yerli otomobilin işini zorlaştıracağını söyleyebiliriz. Teşviklerle daha ucuz hale gelecek Jetta vb otomobiller, Türk tüketiciler tarafından daha çok tercih edilebilir. Fiyat ve kalite dengesi daha uygun olacak dizel bir Jetta, elektrikli modern bir otomobilin altında bir fiyatla satılabilir. Bu da yerli üreticinin kâr beklentisini boşa çıkarabilir.

Bir yandan Türkiye4de üretilecek Volkswagen Passat modelinden yılda 40 bin adetlik satın alma garantisi, öte yandan yurtdışından getirilecek 15 bin adetlik vergisiz otomobil, iç pazarı ve dengeleri oldukça karıştıracak. Firmalar bazında ayrımcılık yaratılırken – ki zaten Toyota Hibrit modeller için bu var -, yeni ayrım noktalarının yaratılması kaosa yol açabilir.

 

Volkswagen yatırımı Sofya yakınlarında kurulabilir

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz