Otomotiv tedarik şirketleri üretime ne zaman dönecek?

Otomotiv sektörü yan sanayi şirketlerini temsil eden TAYSAD, üyeleri için yaptığı Koronavirüs Etki Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. 21 Haziran itibariyle üye yan sanayi şirketlerinin yüzde 42’si sosyal mesafeli normal çalışma düzenine döneceğini belirtirken; üretim hacimlerinin yüzde 60’ların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Araştırma sonuçlarına göre; üyelerin en az yarısı, Nisan ayında yüzde 55’ten fazla ciro kaybı yaşadı. Her iki tedarik sanayiciden biri yıl sonunda yüzde 25 ciro kaybı yaşayacağını düşünüyor.

Salgın etkisiyle iş kaybı yaşanmasına bağlı olarak çalışan sayısında azalmaya gidilebileceği de dile getiriliyor; yan sanayi şirketlerinde mavi yaka çalışanların yaklaşık yüzde 15’i; beyaz yaka çalışanların yüzde 9’u işsiz kalacak.

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektörü için erkenden alınacak önlemlerin; birçok olumsuz senaryonun önüne geçebileceğini belirtti. Avrupa’da otomotiv sektörü için açıklanan önlem paketlerinden örnekler veren Kanca, “Son anketimiz, Haziran ayı itibariyle tüm üyelerimizin yeniden üretime başlayacağını ve üretim hacimlerinin kademeli olarak artacağını ortaya koyuyor. Bununla beraber, anket otomotiv endüstrisinin geleceği için acil sinyaller de veriyor. TAYSAD olarak, iç pazarı hareketlendirecek vergi düzenlemelerinin bir an evvel yapılması ve kamu bankaları aracılığıyla yerli araç satışının desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca, Kısa Çalışma Ödeneği sürecinin uzatılması da açıklanması gereken diğer önemli destekler arasında yer alıyor. Aksi halde, ankette de görüldüğü üzere özellikle istihdam anlamında kayıplarla karşı karşıya kalabiliriz” dedi.

TAYSAD Başkanı Alper Kanca

TAYSAD Koronavirüs Etki Araştırması’nın dördüncüsünü gerçekleştirdi. Üye firmaların katılımıyla gerçekleşen anket, otomotiv endüstrisinin üretime yeniden dönüşü; yıl sonu beklentileri ve karşılaşılması muhtemel problemlerle ilgili önemli verileri ortaya koydu. Üyelerin yüzde 59’u 21 Haziran tarihine kadar kısmi çalışma düzenini sürdüreceğini belirtirken; sosyal mesafeli normal çalışma düzenin ise Haziran ayında yüzde 40’ın üzerine çıkması bekleniyor.

TAYSAD’ın anketi, kısmi çalışma yapan tedarik sanayicilerinin üretim hacimlerinde Haziran ayından itibaren artış görüleceğini de ortaya koydu. Buna göre, tedarik sanayicileri Mayıs ayında yüzde 50 civarında olan üretim hacimlerinin, Haziran ayı ile birlikte 60’ların üzerine çıkacağını tahmin etti.

İstihdam kaybı olacak

Ankete katılan tedarik sanayicilerinin yüzde 91’i Covid-19’un neden olduğu etkiler sebebiyle öncelikle genel giderleri azaltmaya odaklandığını belirtti. Katılımcılar ayrıca bu dönemde alacakları önlemleri, yatırımların azaltılması ya da tamamen durdurulması; personel giderlerinin düşürülmesi ve ilave borç alınması olarak sıraladı. Ankete katılan tedarik sanayicileri, pandeminin yarattığı iş kaybı nedeniyle çalışan sayısında azalmaya gidilebileceğini de dile getirerek; sene sonuna kadar mavi yaka çalışanlarında yaklaşık yüzde 15; beyaz yaka çalışanlarında ise yüzde 9 azalma olabileceğini belirtti.

Alper Kanca, “Covid-19 sürecinde ülkemizin oldukça başarılı bir sınav verdiğini düşünüyorum. Şimdi aynı şekilde ekonomimize odaklanmak gerekiyor. Bu noktada, Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak kabul ettiğimiz otomotiv sektörünün rolü çok önemli. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi otomotivi destekleyecek planların hazırlanması ve bir an evvel hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ülkemizin en büyük ihracat pazarı Avrupa’da işlerin açılması zaman alacak. Bu süre içinde Türk sanayisinin çok hasar görmemesi için yurt içi pazarının canlanması çok önemli.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz