Araç kiralama devi kurtarma masasında

Koronavirüs nedeniyle ilan edilen karantina günleri, otomobil üretimi yapan devlere el frenini çektirdi. Ama sorun sadece üretimde değil. Araç kiralama şirketleri de zorda kalmaya başladı. Üreticileri sadece müşteri kaybı olarak etkileyecek ama finanstan, çalışanlara bir çok etki bırakabilecek bir kurtarma görüşmesi haberi Avrupa Europcar Mobilty Group şirketinden geliyor. Europcar günlük araç kuralama hizmeti veren bir şirket.

Konuyla ilgili haberler Avrupa basınında yer almaya başladı. Lebloauto’nun haberine göre ünlü araç kiralama şirketi Europcar Mobility Group’un, şirket için bir kurtarma planının müzakere edilmesi sürecinde olduğu söyleniyor. Kurtarma planının konuşulduğu masada bankalar, ana hissedar Eurazeo ve kamu oturuyor.

Europcar nakit sorunu yaşıyor

Le Monde Europcar’ın 223 milyon Avro nakit kredi için bir grup banka ile müzakerelere başladığını yazdı. Konuyu bilen bir kaynak daha sonra AFP’ye böyle bir senaryonun ortaya çıktığını doğruladı. Büyük Fransız finans kurumları da dahil olmak üzere müzakerelere toplam 16 uluslararası banka katılacak.

Le Monde’a göre devlet bankaları daha az nakit aktarımına ikna için Europcar kurtarma masasına geldi. Fransanın etkili gazetesi, “Bu tür kurtarma operasyonlarında kamuyu temsil eden BpiFrance, borcun yüzde 90’ına garanti veriyor ama kalan yüzde 10 bile iflas için yeterli gelebiliyor” hatırlatmasını da yapıyor.

AFP’ye konuşan bir kaynak, konunun tamamen çalışanların işini korumalarına yardım amacı güttüğünü de belirtiyor.

Şirketin 29,9’u Eurazeo grubu portföyünde bulunuyor. Grup, geçtiğimiz yıl organik cirosunda yüzde 0.9’luk hafif bir artış kaydederek 3 milyar 22 milyon Euro’ya ulaştı. Bununla birlikte, net karı 2018’de 73,5 milyon avroya kıyasla 2019’da 38 milyon avroya düştü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz