Hyundai’den sıradışı bir model; otomobilin içine robot kaçmış

Hyundai, Las Vegas CES Tüketici Elektroniği Fuarı’na Walking Car yürüyen araba konsepti Elevate ile katıldı. Konsept kısa bir süre önce yayınladığımız Honda’nın bu fuar için hazırladığı türe yeni bir örnek; her türlü zor koşullarda rahatlıkla hareket edebilen, doğal felaketlerde çok işe yarayabilecek, zamandan tasarruf sağlandığı gibi acil müdahaleye de en kısa sürede imkan sağlayan bir araç.

Hyundai’nin hareketli ve yüksek manevra kapasiteli ilk konsept aracı olan Elevate; elektrikli otomobiller ve robotlardaki teknolojiyi harmanlıyor. En zorlu arazi şartlarında, geleneksel SUV modellerden çok daha kabiliyetli olan Elevate, Ultimate Mobility Vehicle (UMV) olarak özel bir sınıfa dahil ediliyor.

Hyundai, Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2019’da deprem, sel, kasırga, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerde; anında müdahale için geliştirilen bu Elevate konsept modeliyle öne çıkıyor. Araç verimli, hızlı ve esnek bir taşıma imkanı sunuyor. Uzmanlara göre doğal bir felaketten sonraki ilk 72 saat, insan hayatı için çok önemli. Bu sebeple, Hyundai Elevate, normal taşıtların giremediği veya ulaşamadığı zor bölgelere vakit kaybetmeden tam zamanında ulaşma hedefiyle geliştirildi.

Elevate konsepti, çeşitli yol ve arazi kullanıma uygun olarak farklı kabiliyetlere sahip modüler bir EV platformuyla üretiliyor. Robotik bacaklar sağa sola ve ileri geri geniş-serbest açılarla hareket ederken mevcut tekerlekler de normal yol koşullarında tipik elektrikli otomobil kullanım olanağı sağlıyor. Bu bacaklar, birbirinden bağımsız olarak hareket ederken gövde içerisindekiler de mevcut bu değişik hareketlerden etkilenmeden stabil bir konumda yol almış oluyorlar.

yeni bir teknoloji şirketi

Hyundai Cradle, gelecekteki otomotiv teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için Hyundai Motor Company tarafından kurulan bir inovasyon şirketi. Global girişimlere yoğun bir şekilde yatırım yapan Cradle, mobilite, yapay zeka, robotik-akıllı enerjiler, akıllı şehir çözümleri ve siber güvenlik dahil olmak üzere, çok geniş bir yelpazede yeniliklere odaklanacak.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here