Otomobiller önünü akıllı kamera ile görecek

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) tarafından bu yıl “Elektrikli Araçlar” teması ile düzenlenen 9. Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması akıllı kamera galibiyetiyle sonuçlandı.

Otomotiv sektörüne katma değerli ürün ve teknolojileri geliştirmek amacıyla düzenlenen yarışmanın birinciliğine; 291 proje arasından Büyütech-Forsight teknolojisi ile seçilen Ömer Orkun Düztaş layık görüldü. Dereceye giren başarılı proje sahiplerine toplam 250 bin TL ödül verildi.

Teknoloji ve Trend Avcısı Serdar Kuzuloğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı etkinliğe; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve TİM Başkanı İsmail Gülle de katıldı. Ayrıca sektör profesyonellerinden akademisyenlere, girişimcilerden öğrencilere kadar binlerce kişi yarışmayı izledi.

Akıllı kamera Lidar teknolojisi yerine geçecek 

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmasında birinci seçilen Büyütech-Forsight projesi, otonom araçlarda Lidar teknolojisi (ışık algılama ve mesafelendirme) yerine geçecek. Yapay zeka işlemcisine sahip olan sistem çok düşük güç tüketiminde yeni nesil kamera sistemi özelliği sunuyor.

Büyütech-Forsight/Yeni nesil akıllı kamera sistemi; geliştirilen üst düzey stereo eşleme algoritmalar ve özel yapay zeka donanımı sayesinde Lidar teknolojisi (ışık algılama ve mesafelendirme) yerine geçip üst düzey üç boyutlu algılama yapıyor.

Akıllı kamera sistemi, kendi üzerindeki özel yapay zeka işlemcisi ile araçları, yayaları, trafik işaretçilerini ve daha birçok şeyi algılayabiliyor. Acil durum fren sistemi, adaptif hız sabitleme gibi ADAS (gelişmiş sürücü destek sistemleri) özelliklerini bünyesinde barındırıyor.

Ömer Orkun Düztaş yaptığı açıklamada; “Amacımız, otonom araçlarda, insanın yaptığı algıları, araçların yapmasını sağlamak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz