Otomobilin icadında işte bu kadının rolü büyük oldu

0

Mercedes-Benz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm dikkatleri o kadına yoğunlaştırıyor. Bertha Benz güçlü bir kadın ve bir rol model olarak Mercedes-Benz’in ilk test sürücüsü oldu.

3 Mayıs’ta 170. yaş günü kutlanacak olan Bertha Benz’in tarihi uzun mesafe yolculuğunu; “Bertha Benz: Her şeyi değiştiren yolculuk” adındaki kısa film ile canlandırıyor. Dört dakikalık filmde, yaklaşık 130 yıl kadar önce ikmal yapılan eczanenin dünyanın ilk akaryakıt istasyonu kabul edilmesi detayına da yer veriliyor.

[yuzo_related]

Cesareti ve pes etmeyen kişiliği, hayata karşı pozitif yaklaşımı; zorluklara özgüvenle göğüs germesi ve hayata dört elle sımsıkı sarılması ile o sadece bir otomobili değil; bir endüstriyi ilerletti. Bertha Benz‘in, eşinin icat ettiği otomobile halkın dikkatini çekmek için 100 km uzaklıktaki Pforzheim’e uzun soluklu bir yolculuk yapma kararı tarihi bir kararlılıktı. Bu da Bertha Benz’i günümüzde, yaşamın her alanındaki öncüler için en iyi rol model yapıyor.

Otomobilin mucidi Carl Benz, eşi Bertha için “O, benden çok daha cesurdu” demişti. Dünyayı değiştiren bu başarı, Bertha Benz’in yılmayan iyimserliği ve zor durumların altından kalkabilme kabiliyeti olmadan pek mümkün olmazdı. Halk, “gizemli” güçler tarafından hareket ettirilen yeni atsız arabaya şüpheyle yaklaşıyordu. Bertha Benz, iki oğlu Eugen ve Richard ile Pforzheim’a doğru uzun ve yorucu bir yolculuğa çıkarken, çantasında kocasının icadına olan inancı vardı.

Mercedes-Benz bu hikâyeyi, dünyanın ilk akaryakıt istasyonunun da yer aldığı dört dakikalık kısa bir film olan ‘Bertha Benz: Her şeyi değiştiren yolculuk’ adındaki film ile anlatıyor. Filmi Avrupa’nın lider kreatif ajansı antoni Garage hayata geçirdi, prodüksiyonu Anorak Film üstlendi. Yönetmen koltuğuna Sebastian Strasser otururken Kreatif Yönetmen olarak Alice Bottaro ile çalıştı.

Türkiye’de 15 yıldır aralıksız sürüyor

2015 yılında Mercedes-Benz, özellikle kadınlara hitap etmek ve markaya duydukları ilgiyi arttırmak için “She’s Mercedes” girişimini başlattı. Bugün, Türkiye dahil 60’tan fazla ülkede kadınlar online topluluklar ve sosyal ağlar üzerinden görüş alışverişinde bulunabiliyor ve Mercedes-Benz dünyasından ve marka etkinliklerinden ilham alabiliyor.

Türkiye’de ise kadınlar özelinde Mercedes-Benz Türk, öncelikli olarak kız çocuklarının okutulması için ÇYDD (Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği) ile başlattığı “Her Kızımız Bir Yıldız” projesine 15 yıldır ara vermeden desteğini sürdürüyor. Bugüne kadar binlerce kız çocuğuna destek olan proje çerçevesinde halen her yıl 1000’i meslek lisesi, 200’ü üniversitede okuyan 1.200 kız öğrenci eğitim bursu almaya devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk 2018 yılında, kız öğrencilere verdiği desteği derinleştirmek ve sağlanan etkiyi arttırmak amacıyla uzun yıllardır sunduğu kişisel gelişim etkinliklerine mesleki gelişime yönelik eğitimleri de dâhil etmeye karar verdi. Mercedes-Benz Türk; burs sağladığı öğrencilere staj ve eğitimini başarıyla tamamlayan bursiyerlerine istihdam olanakları sunuyor. Şu anda şirket bünyesinde çalışan mavi yakalı kadın çalışanların %20’si “Her Kızımız Bir Yıldız” projesinden burs almış kızlardan oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here